Jak dobrać idealny biustonosz dla kobiety w ciąży?
Jak zmienia się biust podczas ciąży? W czasie ciąży biust najczęściej się powiększa. Natomiast zakres tych zmian jest bardzo indywidualny u różnych kobiet. Nie da się przewidzieć, w jakim czasie u danej kobiety i o ile rozmiarów biust zwiększy swoją objętość. W przypadku jednych kobiet biust rośnie na początku ciąży, później się nie zmienia i ponownie rośnie w ostatnim trymestrze, u innych pań odbywa się to równomiernie przez cały okres ciąży, a u jeszcze innych dopiero niedługo przed porodem.
21.11.2012 | aktual.: 09.01.2013 11:32
W czasie ciąży biust najczęściej się powiększa. Natomiast zakres tych zmian jest bardzo indywidualny u różnych kobiet. Nie da się przewidzieć, w jakim czasie u danej kobiety i o ile rozmiarów biust zwiększy swoją objętość. W przypadku jednych kobiet biust rośnie na początku ciąży, później się nie zmienia i ponownie rośnie w ostatnim trymestrze, u innych pań odbywa się to równomiernie przez cały okres ciąży, a u jeszcze innych dopiero niedługo przed porodem.
Nie da się również przewidzieć, w jakim stopniu piersi zwiększą swoją objętość. Mogą to być 2 rozmiary miseczki, a może być równie dobrze 6. U większości kobiet pojawia się zwiększona wrażliwość i bolesność piersi.
Czy podczas ciąży konieczna jest wymiana biustonosza?
Kontrolowanie rozmiaru noszonych biustonoszy jest konieczne zawsze, okres ciąży nie jest pod tym względem wyjątkowy. W ciąży jednak rzeczywiście może zachodzić konieczność, aby częściej wymieniać bieliznę. Ponieważ piersi w krótkim czasie zmieniają się szybciej, niż w bardziej niż w innych okresach życia. Nie znaczy to jednak, że z założenia trzeba wyrzucić wszystkie dotychczasowe staniki. Dopóki biust się znacząco nie zmieni i dopóki staniki sprzed ciąży pasują rozmiarem i są wygodne, nie ma takiej konieczności. Jednak prędzej czy później trzeba będzie wybrać się na dopasowanie nowego biustonosza.
Może się także okazać, że choć rozmiar dotychczasowych biustonoszy jest właściwy, nie możemy ich chwilowo nosić. Dzieje się tak, gdy koronki gryzą, wykończenia ramiączek i obwodu drapią, fiszbiny zadają ból i uciskają, a wnętrze miski, na które wcześniej nie zwracałyśmy uwagi, bardzo podrażnia brodawki.
Wiele kobiet popełnia istotny błąd polegający na tym, że odkładają zakup dobrze dobranej bielizny na okres po ciąży i karmieniu. Wówczas kiedy rozmiar ponownie się ustabilizuje i biust nie będzie wymagał zmiany rozmiarów biustonosza. Choć zdajemy sobie sprawę, że kilkakrotna w ciągu kilku miesięcy wymiana biustonosza może być kłopotliwa, to jednak warto wiedzieć, że to w trakcie ciąży zachodzi najwięcej zmian w obrębie piersi i wtedy właśnie najbardziej potrzebują one podtrzymania.
Jakie mogą być skutki nienoszenia stanika podczas ciąży?
Brak podtrzymania biustu w czasie ciąży, podobnie jak w innych trudnych dla piersi okresach, może się odbić bardzo niekorzystnie na ich kondycji. Piersi rosną, zmienia się też ich ciężar. Często jednocześnie się ujędrniają, co może powodować wrażenie, że biustonosz jest niepotrzebny. To niestety także błąd, tym większy, im większe i cięższe są piersi i im bardziej muszą walczyć z siłą grawitacji. Bez biustonosza może być także zwyczajnie niewygodnie. Jeśli pojawi się zwiększona bolesność i tkliwość piersi, podtrzymanie jest bardzo ważne i pozwoli zmniejszyć odczuwanie bólu i dyskomfortu.
Nienoszenie biustonosza, podobnie jak noszenie niedopasowanego, może spowodować utratę jędrności nadmierne rozciągnięcie skóry, która i tak się może rozciągać z powodu zwiększenia wielkości piersi. Straty mogą być nie do odrobienia po okresie ciąży i karmienia, lub przywrócenie piersiom dobrej kondycji będzie wymagało dużo więcej wysiłku i czasu. Nie nosząc biustonosza, dokładamy naszym piersiom dodatkowe obciążenie. Dobrze dobrany biustonosz noszony w ciąży i okresie karmienia umożliwi dużo szybszy i łatwiejszy powrót biustu do formy.
Czym się kierować dobierając biustonosz podczas ciąży?
Kobiecie w ciąży raczej nie powinno się dobierać bardzo ścisłych obwodów, chyba, że w takim właśnie czuje się ona najlepiej. Ponieważ nie jest możliwym przewidzieć, jak długo dobrany dziś biustonosz będzie na nas pasował rozmiarem. Raczej nie proponujemy dopasowywania biustonosza "na zapas" np. miseczek większych, niż potrzebne w danej chwili. Można jednak spróbować dobrać obwód biustonosza nieco inaczej, niż zwykle, czyli tak aby w chwili zakupu zapewniał podtrzymanie zapięty na ostatnią, a nie pierwszą haftkę. Ponieważ obwód pod biustem będzie się zwiększał.
Może również być tak, że wieczorem, po całym dniu, będziemy wolały, aby nasz stanik był nieco luźniejszy, i wtedy można po prostu zapiąć go luźniej. Drugim rozwiązaniem jest zakupienie przedłużacza zapięcia do biustonosza, z którego można skorzystać, kiedy nasz obwód pod biustem zacznie się powiększać lub kiedy po prostu poczujemy w danej chwili potrzebę rozluźnienia pasa biustonosza. Są także biustonosze ciążowe lub do karmienia, które mają dłuższą niż w zwykłych biustonoszach regulację długości obwodu.
Dobranie odpowiednich miseczek budzi chyba najwięcej wątpliwości w ciążowym bra-fittingu. Z jednej strony prawdopodobieństwo powiększenia się biustu rodzi pokusę, aby dobrać miseczkę większą, niż potrzebna w danej chwili. Z drugiej jednak – za duża miseczka nie zapewnia odpowiedniego podtrzymania, stwarza ryzyko wbijania się fiszbin na mostku stanika w klatkę piersiową. A nie ma też pewności, czy i o ile biust urośnie, ani czy stanie się to za 3 tygodnie, czy za 3 miesiące - tak więc w tej kwestii poglądy są różne.
Można więc dobrać miseczkę z bardzo niewielkim zapasem, jeśli obserwujemy, że biust zaczął się powiększać, nie polecamy jednak miseczek większych niż 1 rozmiar. Można dobrać biustonosz na fiszbinach, nie ma ku temu ogólnych przeciwwskazań, choć możliwe, że będą potrzebne fiszbiny szersze niż zwykle lub bardziej elastyczne. Niektóre panie w czasie ciąży mogą każdy rodzaj fiszbin źle tolerować i wtedy rzeczywiście lepszy może być biustonosz bez nich.
Jak często należy kupować nowy biustonosz podczas ciąży?
Odpowiedź na to pytanie jest inna dla każdej kobiety, nie ma jednej wspólnej dla wszystkich reguły. Nowy biustonosz należy kupić wtedy, kiedy obecny przestaje być odpowiedni. Jeśli piersi nie mieszczą się w miseczkach, obwód staje się za ciasny lub fiszbiny zaczynają uciskać. Należy kupić nowy biustonosz, niedopuszczalne jest noszenie stanika z za małymi miseczkami, ponieważ wtedy fiszbiny będą uciskać piersi. Wymiana może także stać się konieczna, kiedy w dobrym pod względem rozmiaru i wygodnym dotąd biustonoszu nasz biust przestanie tolerować koronki, hafty czy sztywniejsze szwy.
Nie ma więc innej rady, niż stała obserwacja biustu i kontrola rozmiaru na bieżąco. Jedna kobieta będzie potrzebowała aktualizacji rozmiaru co miesiąc, a druga może potrzebować zmiany tylko raz w czasie całej ciąży.