Jak dobrze dysponować pieniędzmi?

Racjonalne dysponowanie pieniędzmi z pozoru jest bardzo łatwe — wystarczy nie wydawać więcej, niż się zarabia, a przy tym gromadzić oszczędności z myślą o nieprzewidzianych wydatkach. Podstawą w gospodarowaniu domowym budżetem jest umiejętność planowania i powstrzymania się od nieplanowanych i impulsywnych zakupów.

Jak dobrze dysponować pieniędzmi?
Źródło zdjęć: © https://cdn.pixabay.com/photo/2015/08/29/02/09/coins-912719_960_720.jpg | Olichel

01.06.2018 | aktual.: 12.06.2018 14:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Według oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS-u) w ostatnich latach wyraźnie poprawiła się sytuacja materialna wszystkich grup społeczno-ekonomicznych. W tym kontekście istotne jest to, że w 2016 r. wydatki na usługi i towary konsumpcyjne wynosiły średnio ok. 1083 zł na osobę i były wyższe o 4,5% niż w 2015 r.

Rozplanowanie wszystkich ważnych wydatków

Podstawowym elementem w dobrym zarządzaniu swoim domowym budżetem jest dokładne rozplanowanie wszystkich wydatków. Na początku zaleca się zapisać wszystkie najważniejsze wydatki — podręczniki do szkoły dla córki i syna, czynsz mieszkaniowy, rachunki za gaz, wodę, światło i usługi telekomunikacyjne itp. W dalszej kolejności należy wygospodarować pewną sumę na żywność i bieżące potrzeby — w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego jest to dużo łatwiejsze niż w przypadku rodziny wielodzietnej.

*Warto też szukać wyprzedaży i promocji. Teraz dzięki WP radarOkazji jest to wyjątkowo łatwe. Znajdziesz tutaj szeroką ofertę produktów do domu, elektronikę, odzież, kosmetyki, elektronikę, a także wycieczki i wiele innych. *

Gospodarowanie budżetem domowym

Zarządzanie budżetem domowym nie jest zadaniem łatwym — wręcz przeciwnie, wymaga ono samodyscypliny, zaangażowania i kontrolowania swoich wpływów i wydatków. Żelazna zasada racjonalnego dysponowania pieniędzmi mówi, że nie należy wydawać wszystkich zarobionych pieniędzy. Część wynagrodzenia należy odkładać na konto oszczędnościowe, lokatę bankową lub na fundusze inwestycyjne, w które wpisane jest ryzyko utraty części zainwestowanych środków. W przypadku, gdy oszczędzanie nie jest naszą mocną stroną, warto umieścić nadwyżkę swojego wynagrodzenia na lokacie długoterminowej, z której nie tak łatwo zrezygnować.

Kontrolowanie swoich wydatków

Najtrudniejszym aspektem w zarządzaniu domowym budżetem jest kontrolowanie swoich wydatków. Dobrą praktyką jest określenie sobie z góry kwoty, którą można wydać na dany cel. Przykładowo idąc na imprezę z koleżankami należy zabrać tylko tyle pieniędzy, ile ma się zamiar wydać w danym dniu. Polecanym rozwiązaniem jest także notowanie wszystkich swoich wydatków na kartce i porównywanie ich z wydatkami z poszczególnych miesięcy. Niekiedy jednak racjonalne dysponowanie pieniędzmi wymaga zmiany swoich przyzwyczajeń np. zamiast codziennie jeść w drogich restauracjach, można gotować w domu. Poza tym przed zakupem butów, bluzki, spodni czy innego elementu garderoby, warto zadać sobie pytanie, czy aby te rzeczy są nam potrzebne. Oczywiście nie należy przesadzać też w drugą stronę — czasem zakup niepotrzebnej rzeczy tylko po to, żeby sprawić sobie przyjemność nie jest zakazany.

Oszczędzanie pieniędzy — najlepsze sposoby

Oszczędzanie jest zdecydowanie najtrudniejszą częścią gospodarowania swoim budżetem domowym. Wiele osób nie kontroluje swoich wydatków, ponieważ za większość zakupów — nawet tych spożywczych — płaci kartą, a jak wiadomo niematerialne pieniądze znacznie łatwiej się wydaje. Dlatego też pierwszym krokiem w nauce oszczędzania jest płacenie za wszystko gotówką. Takiej formie wydawania pieniędzy towarzyszy większa świadomość. Kolejnym krokiem jest utworzenie osobnego konta oszczędnościowego, na którym będzie można swobodnie odkładać pieniądze.

Komentarze (0)