Jak ewoluował ideał piękna?
Ideał piękna
Spójrzcie na przedstawione poniżej obrazy i zdjęcia - tak zmieniał się ideał piękna w ciągu 500 lat. Zobaczcie jak wyglądało perfekcyjne ciało kilka wieków temu. Jakie rozmiary i kształty były ucieleśnieniem piękna i seksu? Czego pożądali mężczyźni w XVIII wieku, a co ich podnieca w XXI wieku? Co urzeka dzisiaj - naturalność czy przerysowanie?
Spójrzcie na przedstawione poniżej obrazy i zdjęcia – tak zmieniał się ideał piękna w ciągu 500 lat. Zobaczcie jak wyglądało perfekcyjne ciało kilka wieków temu. Jakie rozmiary i kształty były ucieleśnieniem piękna i seksu? Czego pożądali mężczyźni w XVIII wieku, a co ich podnieca w XXI wieku? Co urzeka dzisiaj – naturalność czy przerysowanie?
„Trzy gracje”
To wybitne dzieła sztuki doskonale pokazują obowiązujący w danym okresie wzór piękna. Na przykład w epoce renesansu i romantyzmu szczupła kobieta nie była przedmiotem pożądania mężczyzny. Peter Paul Rubens temat dzieła „Trzy gracje” zaczerpnął z mitologii. Tytułowymi bohaterkami są gracje uważane w starożytnej Grecji za boginie kobiecego piękna. Centralnym punktem obrazu są ich nagie ciała, szczególnie wyeksponowana jest ich promienna skóra, prawie zbliżona do bieli, która w czasach baroku była symbolem kobiecego piękna. Nie brakuje im wdzięku, radości, zmysłowości, odzwierciedlają prawdziwe naturalne piękno kobiecego ciała (bez zbędnej idealizacji) - które Peter Paul Rubens postrzegał jako obfitość, dorodność, krągłość i witalność.
Tekst: na podst. shine.yahoo.com/(ms/sr), kobieta.wp.pl