Jak fazy Księżyca wpływają na kobiety?
Niektóre kobiety szczególnie odczuwają zmiany w fazach Księżyca. Problemy z zaśnięciem to tylko część z objawów. Specjaliści wskazują, że jego wpływ na kobiety nie jest jedynie wymysłem astrologów.
Całkowite zaćmienie Księżyca możemy obserwować bardzo rzadko. To doskonała okazja nie tylko, by podziwiać rzadkie zjawisko, ale też przyjrzeć się swojemu organizmowi.
Niektóre kobiety szczególnie odczuwają zmiany w fazach Księżyca. Problemy z zaśnięciem to tylko część z objawów. Specjaliści wskazują, że jego wpływ na kobiety nie jest jedynie wymysłem astrologów.
Czy rzeczywiście nasz organizm reaguje na Księżyc?
md/ WP Kobieta
Cykl miesiączkowy=cykl księżycowy?
Najlepszym przykładem na to, jak Księżyc oddziałuje na nasz organizm jest chociażby cykl miesiączkowy. Trwa średnio 28-29 dni, tyle samo co miesiąc księżycowy. W języku staropolskim księżyc, to przecież "miesiąc".
Z badań wynika, że jeśli kobieta nie ma żadnych zaburzeń pracy organizmu, to miesiączka wystąpi u niej w pierwszej lub ostatniej kwadrze Księżyca. Zależność tą potwierdził szwedzki astrofizyk Svante August Arrhenius, który przeanalizował ponad 10 tys. przypadków medycznych.
Kiedyś krwawienie nazywane było "chorobą księżycową". Stałe zmiany postaci satelity odpowiadają dokładnie cyklom w jakim funkcjonują kobiety.
Kwestia płodności
Jeden z czeskich lekarzy odkrył, że oprócz cyklu miesiączkowego istnieje jeszcze drugi, indywidualny cykl płodności, który ustala się w momencie narodzin kobiety. Ten drugi cykl jest wyznaczany przez fazy Księżyca. Czas płodny przypada na tą samą fazę, w której urodziła się kobieta.
W swoich późniejszych badaniach dr Jonas doszedł do wniosku, że jeśli w celu poczęcia wykorzysta się dni najbardziej płodne z obydwu cykli, to szansa na zajście w ciąże w cyklu księżycowym wynosi 85 proc., a w zwykłym cyklu biologicznym jedynie 15.
Według statystyk różnych klinik wynika, że najwięcej dzieci przychodzi na świat około pełni Księżyca. Astrolodzy spekulują też na temat możliwości przewidzenia płci malca.
Płodne, ale nie w czasie nowiu
W latach 1948-1957 badacze przeanalizowali 510 tys. urodzeń ze wszystkich szpitalach w Nowym Jorku. Okazało się, że najwięcej matek rodziło właśnie w czasie pełni lub dzień przed nią. Podczas nowiu natomiast odnotowali spadek liczby owulacji.
Kiedy zacząć dietę?
Potwierdzono niejednokrotnie, że gdy Księżyc jest w fazie nowiu energia i siły obronne organizmu są na najniższym poziomie. Zmniejsza się nasza wydajność, układ odpornościowy jest osłabiony, metabolizm zwalnia, a człowiek staje się wyjątkowo rozkojarzony.
Mówi się, że w tym czasie powinno się unikać ważnych spotkań i pilnować, by organizm się nie wychłodził. To jednak idealny czas, by rozpocząć dietę lub spróbować detoksów.
Przeważnie nów pokrywa się z pierwszymi dniami miesiączkowania i podobno ma wpływ na szczególną drażliwość u kobiet.
Pierwsza kwadra = regeneracja
- W tej fazie Księżyca najlepiej zaplanować sobie kurs odnowy biologicznej - twierdzą specjaliści.
Organizm jest nastawiony na przyswajanie składników odżywczych i co za tym idzie, wszystkie zabiegi kosmetyczne będą szczególnie skuteczne. To właśnie wtedy najlepiej robić takie zabiegi, które mają z założenia przyspieszyć wzrost np. włosów czy paznokci.
Inaczej niż w innych fazach Księżyca działa na organizm m.in. manicure, peeling czy nawet sauna. Kobiety w tym czasie są już po menstruacji, mają lepszy nastrój, zwiększa się też popęd seksualny.
md/ WP Kobieta