Jak mądrze gospodarować budżetem domowym?

Jak mądrze gospodarować budżetem domowym?

Jak mądrze gospodarować budżetem domowym?
Źródło zdjęć: © https://cdn.pixabay.com/photo/2016/07/17/08/37/coins-1523383_960_720.jpg | stevepb
29.05.2018 08:45, aktualizacja: 30.05.2018 12:11

Zarządzanie budżetem domowym wymaga zaangażowania, samodyscypliny i umiejętności planowania. Wbrew pozorom nie jest to zadanie trudne i zwykle przypada ono w udziale kobietom, które zajmują się domem. Dlatego też to właśnie panie doskonale orientują się w tym, co ile kosztuje i na czym można oszczędzić. Istnieje kilka żelaznych zasad, których należy się trzymać, by mądrze gospodarować budżetem domowym.

Jak pokazują badania Związku Banków Polskich ponad 70 proc. Polaków deklaruje chęć oszczędzania. Mimo to niezbyt dobrze wychodzi nam przekładanie tych zamiarów na życie codzienne. Większość Polaków żyje z dnia na dzień i nie oszczędza nawet na “czarną godzinę”.

1. Panowanie nad swoimi finansami

Podstawą efektywnego zarządzania budżetem domowym jest jest dokładne rozplanowanie swoich wydatków. Jest to bardzo proste, ponieważ dobrze znamy swoje wpływy do budżetu (tj. wynagrodzenie) i mniej więcej wiemy, jakie koszty musimy ponieść w danym miesiącu. Przy tego typu rachunkach warto wziąć pod uwagę również nieprzewidziane sytuacje, np. chorobę, awarię samochodu czy nawet utratę pracy. Pierwszym krokiem jest odliczenie od swojego wynagrodzenia wydatków stałych - czynszu, rachunków, rat kredytu i innych zobowiązań finansowych. Następnie pozostaje nam kwota, którą możemy wydać na całą resztę - jedzenie, odzież, rozrywkę i używki, itp. Na tej podstawie możemy dokonać oceny, czy aby przypadkiem za dużo nie wydajemy.

2. Utworzenie funduszu celowego

Ważnym punktem mądrego zarządzania budżetem domowym jest utworzenie funduszu celowego np. na podręczniki i książki dla dzieci, na prezenty na Święta Bożego Narodzenia, prezent ślubny dla koleżanki czy organizację przyjęć rodzinnych. Realizacji oszczędzania na konkretny cel sprzyja utworzenie konta oszczędnościowego.

3. Oszczędzanie na wydatkach stałych

Dla wielu osób oszczędzanie na wydatkach stałych wydaje się abstrakcyjne i wręcz niemożliwe, a tak naprawdę nie ma nic prostszego. O ile na czynszu nie da się zaoszczędzić, o tyle np. na rachunku telefonicznym już tak. Ciąć koszty można także na usługach bankowych (kosztach prowadzenia rachunku), ubezpieczeniach, telewizji i internecie. Dotyczy to zwłaszcza umów zawartych rok czy dwa lata temu - ceny usług telekomunikacyjnych spadają z roku na rok. Dlatego też może się okazać, że nasza oferta jest obecnie nieatrakcyjna i przepłacamy nawet kilkadziesiąt zł miesięcznie.

4. Znalezienie dodatkowego źródła dochodu

Niekiedy mądre gospodarowanie domowym budżetem wymaga podjęcia dodatkowej pracy lub wyrobienia nadgodzin. Przy założeniu, że będziemy pracować o 10h więcej na tydzień, możemy spodziewać się wpływów do budżetu wyższych o kilkaset zł. Przy czym nie należy traktować wynagrodzenia z dodatkowej pracy, jako pieniędzy do wydania. Zaraz po otrzymaniu pieniędzy najlepiej przelać je na lokatę czy rachunek oszczędnościowy. Jeśli czujemy nieodpartą chęć wydania tych pieniędzy od razu, to najlepiej umieścić je na długoterminowej lokacie, której nie opłaca się zrywać wraz z końcem.

Chcesz wiedzieć więcej o finansach? Sprawdź aktualne oferty książek z dziedziny ekonomii i biznesu na WP radarOkazji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także