Trwa ładowanie...
d2j5vxy
d2j5vxy

Jak mężczyźni oceniają atrakcyjność kobiet?

Dlaczego panowie chcą mieć atrakcyjne koleżanki? Wyniki badań przeprowadzonych przez Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej w Sopocie wykazały, że zawieranie przyjaźni może stanowić element strategii zdobycia partnerki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2j5vxy

Dlaczego panowie chcą mieć atrakcyjne koleżanki? Wyniki badań przeprowadzonych przez Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej w Sopocie wykazały, że zawieranie przyjaźni może stanowić element strategii zdobycia partnerki.

Mężczyźni preferują nawiązywanie relacji z kobietami atrakcyjnymi nie tylko w perspektywie długoterminowego związku, ale i przyjaźni. W przypadku przelotnych znajomości pożądane są w tym samym stopniu kobiety atrakcyjne, jak i te o przeciętnej urodzie – potwierdzają wyniki badań przeprowadzonych w SWPS Sopot wśród 240 osób, użytkowników serwisów internetowych o tematyce motoryzacyjnej, sportowej, turystycznej i budowlanej.

– Wyniki badań pokazują, że prawdopodobieństwo zaistnienia relacji seksualnej stanowi powód, dla którego przyjaźnią się z kobietami. Jest to zgodne z wcześniejszymi badaniami, które dodatkowo pokazały, że liczba przyjaźni nawiązywanych z płcią przeciwną wzrasta wraz z osiągnięciem dojrzałości płciowej – mówi Marcin Mielewczyk, autor badania.

d2j5vxy

Efekt „godziny zamknięcia”

Jak mężczyźni oceniają atrakcyjność kobiet? Klasyczne badania z zakresu psychologii ewolucyjnej wskazują, że atrakcyjność kobiety definiuje gładka skóra, błyszczące włosy, symetryczna twarz i odpowiednia proporcja obwodu talii do obwodu bioder.

Jednak w określonych sytuacjach społecznych wysokie oczekiwania mężczyzn względem atrakcyjności mogą ulec obniżeniu. Przykładem jest zjawisko opisane przez badaczy, jako efekt „godziny zamknięcia”. Polega na tym, że niezależnie od ilości wypitego alkoholu, wraz ze zbliżaniem się godziny zamknięcia w barach coraz wyżej oceniamy atrakcyjność osoby płci przeciwnej.

Samoocena mężczyzn

d2j5vxy

Wynik ten jest znacznie silniejszy dla mężczyzn, niż dla kobiet. – Wymagania stawiane potencjalnym partnerkom obniżają się wraz ze spadkiem możliwości nawiązania kontaktu. Takie podejście umożliwia mężczyznom zawieranie licznych znajomości, w tym relacji seksualnych. Wysokie wymagania mocno ograniczyłyby krąg potencjalnych partnerek – wyjaśnia autor badania.

Samoocena mężczyzn wpływa także na ich preferencje i wybór partnerki. Analiza wyników potwierdziła zależność między postrzeganiem własnej atrakcyjności, a poczuciem zainteresowania ze strony kobiet.

Mężczyźni, którzy uważają się za atrakcyjnych twierdzą, że cieszą się większym zainteresowaniem u kobiet w porównaniu do tych, którzy niżej oceniają własną atrakcyjność. Ta prawidłowość dotyczy zarówno przyjaźni jak i relacji seksualnych.

Na podstawie informacji SWPS Sopot/(gabi/mtr), kobieta.wp.pl

d2j5vxy

POLECAMY:

* Znudzenie zabija uczucie*

* Jak poznać, że on nigdy nie był w poważnym związku?*

* 10 największych oznak, że on jest w tobie szaleńczo zakochany*

d2j5vxy

* Mężczyzna od A do Z*

Podziel się opinią

Share

d2j5vxy

d2j5vxy
d2j5vxy