Jak najbezpieczniej spłukać wodę w toalecie? Naukowcy nie mają wątpliwości
Nie jest tajemnicą, że spłukując wodę w toalecie, narażamy się na rozprzestrzenianie się w łazience różnych bakterii. Czy jednak zamykanie pokrywy może nas przed tym uchronić? Naukowcy postanowili to sprawdzić.
Czy podczas spuszczania wody w toalecie należy zamykać pokrywę od sedesu? Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie raz na zawsze rozwiali wątpliwości. Wyniki ich badań mogą jednak zaskakiwać.
Jak spłukiwać wodę w toalecie?
Już w latach 50. udowodniono, że to właśnie podczas spuszczania wody w toalecie, na zewnątrz przedostaje się wiele bakterii, które mogą być przyczyną infekcji norowirusami, rotawirusami, a nawet Covid-19. Jak się przed tym uchronić?
Wiele osób sądzi, że zamykając pokrywę od toalety można maksymalnie zminimalizować przedostanie się na zewnątrz groźnych bakterii. Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie udowodnili jednak, że to nie do końca prawda.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Specjaliści umieścili w wybranych toaletach publicznych oraz prywatnych bakterie MS2. Następnie przeprowadzili test, spuszczając wodę w sedesach zarówno przy zamkniętych, jak i otwartych pokrywach. Wnioski, do których doszli, okazały się być szokujące.
"Nie wykazano empirycznie możliwych korzyści z zamykania pokrywy toalety podczas spłukiwania w zmniejszaniu skażenia wirusowego powierzchni toalet" - stwierdzili eksperci a artykule opublikowanym na łamach "American Journal of Infection Control".
Wychodzi więc na to, że opuszczanie deski przed spuszczeniem wody w toalecie na niewiele się zdaje.
Czytaj też: Jak wieszać rolkę papieru? Większość robi to źle. Roznosisz w ten sposób miliony zarazków
Jak uchronić się przed rozprzestrzenianiem bakterii w łazience?
Czy istnieje sposób, aby maksymalnie uchronić się przed rozprzestrzenianiem się bakterii z toalety? Okazuje się, że tak. Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie zgodnie twierdzą, że w tym przypadku nie wystarczy szorowanie muszli klozetowej wodą. Trzeba ją także regularnie dezynfekować.
Należy jednak użyć do tego specjalnego preparatu oraz szczotki. Częste mycie nie tylko sprawi, że toaleta będzie lśnić, ale również pozbędziemy się z niej wielu bakterii, które mogą mieć ogromny wpływ na nasze zdrowie. Musimy jednak pamiętać, aby wyczyścić nie tylko wewnętrzną część muszli, ale również pozostałe miejsca, w tym także pokrywę.
Wypełnij naszą ankietę dotyczącą Walentynek TUTAJ.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl