UrodaJak pozbyć się niechcianego tatuażu?

Jak pozbyć się niechcianego tatuażu?

Usuwanie tatuaży stało się jednym z popularniejszych zabiegów dermatologii estetycznej. Do całkowitego pozbycia się niechcianego wzoru z ciała nie wystarczy jednak jedna sesja.

21.07.2015 | aktual.: 03.02.2016 16:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Usuwanie tatuaży stało się jednym z popularniejszych zabiegów dermatologii estetycznej. Do całkowitego pozbycia się niechcianego wzoru z ciała nie wystarczy jednak jedna sesja. Ich liczba uzależniona jest od koloru, wzoru, rodzaju barwników, lokalizacji i wielkości tatuażu, a także reakcji skóry na laser. Pojedynczy zabieg średnio trwa 1-3 minuty. Aby złagodzić ból, stosowane jest znieczulenie zewnętrzne.
Decyzja o zrobieniu tatuażu często podyktowana jest impulsem czy aktualnymi wydarzeniami w życiu. Bywa, że po latach nie wydają się one już tak istotne, a wręcz chciałoby się wymazać je z pamięci i własnego ciała. Laserowy zabieg to również alternatywa dla tych, którzy chcą zmienić wzór, bo po prostu z czasem już im się znudził.

- Pojawiły się technologie, które pozwalają na pozbycie się niechcianego tatuażu w całości, bez pozostawienia śladu. Pacjenci, którzy decydują się na taki zabieg, najczęściej chcą wymazać błędy młodości, zmienić tatuaż lub zmuszają ich do tego kwestie zdrowotne, bo barwniki, które są stosowane do wykonania tatuaży, mogą powodować zmiany alergiczne - mówi dr Maciej Krajewski, dermatolog. Dermatolodzy podkreślają, że laserowe usuwanie tatuażu to nie jest jednorazowy zabieg. U każdego pacjenta proces przebiega inaczej - u jednego wystarczą trzy sesje, innemu potrzebnych będzie aż pięć. Duża powierzchnia tatuażu wymaga usuwania go etapami.
- Do głównych czynników wpływających na szybkość i jakość usunięcia tatuażu należy to, z jakiego barwnika został wykonany, okolicy anatomicznej, rodzaju skóry, fototypu skóry, rodzaju sprzętu i oczywiście umiejętności operatora. Im jaśniejsza skóra, tym zabieg staje się zdecydowanie bardziej skuteczny. Opalenizna pochłania energię lasera i wpływa to negatywnie na skuteczność - tłumaczy dr Maciej Krajewski.

Lato nie jest więc najlepszym momentem na przeprowadzanie tego procesu, bo na skórze oprócz opalenizny mogą występować różnego rodzaju przebarwienia oraz inne zmiany chorobowe. Dermatolodzy podkreślają, że zabieg może powodować pieczenie naskórka. Aby zapobiec jego przegrzaniu, stosuje się różne sposoby na ochłodzenie skóry - specjalny żel, strumień zimnego powietrza czy też końcówkę zabiegową z funkcją chłodzenia.
- Z bolesnością bywa różnie, u części pacjentów są to zabiegi stosunkowo bolesne. Przed rozpoczęciem zabiegu stosujemy znieczulenie zewnętrzne, a w trakcie także nawiew lodowatego powietrza. Natomiast należy też mieć na uwadze to, że zabieg trwa bardzo krótko, to jest kilkadziesiąt sekund, co najwyżej 2-3 minuty - dodaje dr Maciej Krajewski. W przypadku nieprofesjonalnych tatuaży lub usuwanych wcześniej innymi metodami czas terapii się wydłuża. Cena zabiegu zależna jest od wielkości tatuażu i liczby sesji. Za usunięcie tych najmniejszych trzeba zapłacić średnio 100-300 zł.

Źródło artykułu:Newseria
Komentarze (5)