FitnessJak przygotować się do badania USG jamy brzusznej?

Jak przygotować się do badania USG jamy brzusznej?

Badania ultrasonograficzne jamy brzusznej pomagają w porę wykryć niepokojące zmiany w jej obrębie. Dzięki nim można skuteczniej wykrywać przyczyny bólu brzucha oraz wiele innych chorób.

Jak przygotować się do badania USG jamy brzusznej?
Źródło zdjęć: © 123RF

Badania ultrasonograficzne jamy brzusznej pomagają w porę wykryć niepokojące zmiany w jej obrębie. Dzięki nim można skuteczniej wykrywać przyczyny bólu brzucha oraz wiele innych chorób. Takie badanie pozwala też ocenić stan nerek lub wątroby, w których zmiany chorobowe często rozwijają się bez wyraźnych sygnałów.

Kiedy warto wykonać badanie USG jamy brzusznej?
O tym, czy pojawia się konieczność wykonania takich badań, decyduje zazwyczaj lekarz rodzinny. Korzysta się z nich w chwili, gdy pojawia się ryzyko wystąpienia chorób związanych z wątrobą, trzustką lub z nerkami. USG pozwala ocenić też stan pęcherza, a w przypadku kobiet również narządów rodnych.

Każda z nas może poprosić o wystawienie skierowania na takie badania w celach profilaktycznych, nawet w chwili, gdy nie dokucza nam ból. Można też wykonać takie badania bez skierowania w prywatnych gabinetach. Dla tych kobiet, które chcą mieć pewność co do stanu własnego zdrowia i na bieżąco je kontrolować, takie badania są bardzo ważne. Wiele chorób, np. naczyniaka wątroby, odkrywa się przecież zupełnie przez przypadek. By inwestycja w badanie nie poszła na marne, koniecznie należy się do niego odpowiednio przygotować. W jaki sposób?

Co należy zrobić przed badaniem?

Ważny jest czas przeprowadzenia badania. Godziny poranne lub wczesne przedpołudnie to najlepsza pora. Pacjentom łatwiej uniknąć w tym przypadku sięgania po jedzenie i napoje, które zakłócają wyniki. Koniecznie trzeba być na czczo. By zminimalizować ryzyko pojawienia się gazów jelitowych, w dniu poprzedzającym badanie należy też pamiętać o zjedzeniu lżejszej i wcześniejszej niż zazwyczaj kolacji. Nawet taka profilaktyka może jednak okazać się niewystarczającym rozwiązaniem. By całkowicie pozbyć się problemów z gazami, można dodatkowo wykorzystać preparat zawierający symetykon.

Rola symetykonu w przygotowaniu do badań USG

Symetykon jest aktywną substancją, która pomaga pozbyć się gazów jelitowych, dzięki czemu wyniki badania są czytelniejsze i bardziej precyzyjne. To bezpieczny składnik, często pojawiający się w lekach na wzdęcia. Zastosowanie leków, które mają go w składzie, przed badaniem ułatwi dostrzeżenie w porę drobnych zmian i wybór metody ewentualnego leczenia.

Jakie źródła tej substancji uznawane są na najbezpieczniejsze? Symetykon jest głównym składnikiem takich leków, jak np. * Espumisan* . Jego zażywanie w okresie poprzedzającym badanie USG zaleca nawet Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne, którego specjaliści już dawno docenili rolę symetykonu w przygotowaniu do badań ultrasonograficznych.

Źródło artykułu:Informacja prasowa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (9)