Trwa ładowanie...
djcz5bc
Informacja prasowa
Fit

Jak przygotować się do badania USG jamy brzusznej?

Badania ultrasonograficzne jamy brzusznej pomagają w porę wykryć niepokojące zmiany w jej obrębie. Dzięki nim można skuteczniej wykrywać przyczyny bólu brzucha oraz wiele innych chorób.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak przygotować się do badania USG jamy brzusznej?
(123RF)
djcz5bc

Badania ultrasonograficzne jamy brzusznej pomagają w porę wykryć niepokojące zmiany w jej obrębie. Dzięki nim można skuteczniej wykrywać przyczyny bólu brzucha oraz wiele innych chorób. Takie badanie pozwala też ocenić stan nerek lub wątroby, w których zmiany chorobowe często rozwijają się bez wyraźnych sygnałów.

Kiedy warto wykonać badanie USG jamy brzusznej?
O tym, czy pojawia się konieczność wykonania takich badań, decyduje zazwyczaj lekarz rodzinny. Korzysta się z nich w chwili, gdy pojawia się ryzyko wystąpienia chorób związanych z wątrobą, trzustką lub z nerkami. USG pozwala ocenić też stan pęcherza, a w przypadku kobiet również narządów rodnych.

Każda z nas może poprosić o wystawienie skierowania na takie badania w celach profilaktycznych, nawet w chwili, gdy nie dokucza nam ból. Można też wykonać takie badania bez skierowania w prywatnych gabinetach. Dla tych kobiet, które chcą mieć pewność co do stanu własnego zdrowia i na bieżąco je kontrolować, takie badania są bardzo ważne. Wiele chorób, np. naczyniaka wątroby, odkrywa się przecież zupełnie przez przypadek. By inwestycja w badanie nie poszła na marne, koniecznie należy się do niego odpowiednio przygotować. W jaki sposób?

djcz5bc

* Co należy zrobić przed badaniem?*

Ważny jest czas przeprowadzenia badania. Godziny poranne lub wczesne przedpołudnie to najlepsza pora. Pacjentom łatwiej uniknąć w tym przypadku sięgania po jedzenie i napoje, które zakłócają wyniki. Koniecznie trzeba być na czczo. By zminimalizować ryzyko pojawienia się gazów jelitowych, w dniu poprzedzającym badanie należy też pamiętać o zjedzeniu lżejszej i wcześniejszej niż zazwyczaj kolacji. Nawet taka profilaktyka może jednak okazać się niewystarczającym rozwiązaniem. By całkowicie pozbyć się problemów z gazami, można dodatkowo wykorzystać preparat zawierający symetykon.

* Rola symetykonu w przygotowaniu do badań USG*

Symetykon jest aktywną substancją, która pomaga pozbyć się gazów jelitowych, dzięki czemu wyniki badania są czytelniejsze i bardziej precyzyjne. To bezpieczny składnik, często pojawiający się w lekach na wzdęcia. Zastosowanie leków, które mają go w składzie, przed badaniem ułatwi dostrzeżenie w porę drobnych zmian i wybór metody ewentualnego leczenia.

Jakie źródła tej substancji uznawane są na najbezpieczniejsze? Symetykon jest głównym składnikiem takich leków, jak np. * Espumisan* . Jego zażywanie w okresie poprzedzającym badanie USG zaleca nawet Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne, którego specjaliści już dawno docenili rolę symetykonu w przygotowaniu do badań ultrasonograficznych.

djcz5bc

Podziel się opinią

Share
djcz5bc
djcz5bc