Jak racjonalnie gospodarować pieniędzmi?

Jak racjonalnie gospodarować pieniędzmi?

Jak racjonalnie gospodarować pieniędzmi?
Źródło zdjęć: © https://cdn.pixabay.com/photo/2017/08/30/07/56/money-2696228_960_720.jpg | nattanan23
29.05.2018 08:43, aktualizacja: 30.05.2018 12:16

Racjonalne gospodarowanie pieniędzmi nie wymaga wielogodzinnego ślęczenia nad zeszytem z ołówkiem w ręku. Obligatoryjnym warunkiem skutecznego zarządzania budżetem domowym jest planowanie i umiejętność radzenia sobie z nieprzewidzianymi wydatkami. Skutkiem efektywnego gospodarowania dysponowanymi funduszami są oszczędności, które można przeznaczyć na wakacje z rodziną czy zakup nowego samochodu.

Jak pokazują najnowsze badania Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) oszczędzanie nie jest domeną Polaków. Mimo że chęć gromadzenia pieniędzy z myślą o nieprzewidzianych zdarzeniach towarzyszy aż 70 proc. mieszkańców Polski, to jednak ciężko u nas z realizacją swoich założeń.

Przegląd wydatków stałych

Pierwszym krokiem do racjonalnego gospodarowania pieniędzmi jest dobre rozplanowanie swoich wydatków. Podstawą są wydatki stałe, które są niezmienne w każdym miesiącu. Mowa tu głównie o czynszu, ratach kredytów i zobowiązań finansowych, rachunku za telefon i inne usługi telekomunikacyjne (za telewizję i internet). Zazwyczaj na pierwszy rzut oka wydaje się nam, że na tego typu wydatkach nie da się oszczędzić. Tymczasem jest wręcz przeciwnie. O ile w przypadku czynszu jest to niemożliwe, o tyle już w przypadku kredytów — jak najbardziej. Jedną możliwych opcji, polecanych w szczególności, osobom, które, mają więcej niż jeden kredyt, jest zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, który łączy wszystkie zaciągnięte pożyczki w jedną, a przy tym ujednolica oprocentowanie. Oszczędzić da się również na rachunkach za telefon, internet i telewizję. Wystarczy przejrzeć umowę z dotychczasowym operatorem i zobaczyć, czy inne firmy nie oferują usług na takim samym poziomie, ale za znacznie niższą kwotę.

Przegląd wydatków ruchomych

Kolejnym krokiem do efektywnego zarządzania domowym budżetem jest rozplanowanie wydatków ruchomych, które zależne są od wielu czynników. Wśród tych wydatków należy wymienić: jedzenie, odzież, rozrywkę i używki. Oszczędzanie na nich jest o wiele prostsze niż oszczędzanie na wydatkach stałych. Dobrym przykładem jest jedzenie — jeśli do tej pory narzekaliśmy, że wydajemy za dużo pieniędzy na jedzenie w restauracjach, możemy postawić na gotowanie w domu, które jest o wiele mniej kosztochłonne (opłaca się to w szczególności w przypadku więcej niż jednej osoby).

Pomnażanie swoich oszczędności

Jeśli już umiemy oszczędzać to znaczy, że połowa drogi do racjonalnego gospodarowania pieniędzmi za nami. Ostatnim krokiem jest pomnażanie swoich oszczędności. Najbezpieczniejszym, a zarazem najpopularniejszym rozwiązaniem jest konto oszczędnościowe, które polega na gromadzeniu nadwyżki swojego budżetu domowego na, specjalnie przeznaczonym do tego celu, rachunku bankowym. Oprócz tego dużą popularnością cieszą się lokaty bankowe i fundusze inwestycyjne. Przy czym w ostatnie z wymienionych rozwiązań wpisane jest ryzyko utraty co najmniej części swoich oszczędności — dlatego też dla bezpieczeństwa nie należy lokować wszystkich zgromadzonych pieniędzy w funduszach inwestycyjnych.

Potrzebujesz więcej informacji o zarządzaniu pieniędzmi? Zajrzyj na WP radarOkazji i przejrzyj aktualne pozycje książkowe z dziedziny ekonomii i biznesu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (11)
Zobacz także