Jak szybko rosną włosy? Poznaj czynniki wpływające na zaburzenia porostu
Jeśli marzysz o długich i wypielęgnowanych włosach i cierpliwie czekasz, aż urosną, poznaj szczegóły związane z procesem ich wzrostu. Bardzo ważne są nie tylko szampony i odżywki, po które sięgasz, ale również zdrowy styl życia i urozmaicona dieta pełna witamin i cennych pierwiastków.
01.01.2015 | aktual.: 07.02.2020 07:47
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak szybko rosną włosy?
Średnia długość wzrostu włosa w ciągu miesiąca to 1 cm. Oczywiście, gdy włosy są zaniedbane, ich wzrost może być spowolniony. Bardzo dobrze zadbane pasma potrafią urosnąć nawet do 2 cm na miesiąc.Tempo wzrostu włosów zależy jednak przede wszystkim od tego, w jaki sposób dbamy o kosmyki.
Pielęgnacja włosów a wzrost włosów
Wygląd włosów jest uzależniony on stanu naszego organizmu oraz od przeprowadzanych zabiegów fryzjerskich. Pamiętajmy, że sam zdrowy styl życia nie wystarczy, bo włosy lubią być wypielęgnowane i zadbane. Wiele kobiet ma problemy z zapuszczaniem włosów, ponieważ ich kosmyki są kruche, słabe, łamią się i rozdwajają. Odnosimy wtedy wrażenie, że włosy są tej samej długości i nie rosną.
Dlatego zapuszczając włosy, musimy znać rodzaj naszej skóry głowy – na tej podstawie dobieramy odpowiedni szampon i odżywkę. W drogeriach, sklepach fryzjerskich i aptekach dostępne są specjalne produkty przyśpieszające porost włosów, które mają działanie wzmacniające i zapobiegają ich wypadaniu. Takie kosmetyki sprawiają, że skóra głowy jest dobrze ukrwiona, dzięki czemu włosy rosną szybciej. Cebulki wzmocni np. szampon z wyciągiem z czarnej rzepy.
Cykl wzrostu włosa
Należy pamiętać, że rozwój i wzrost włosa składa się z kilku faz. Napigmentowany włos kształtuje się pod wpływem komórek nabłonkowych. Inaczej mówiąc, włos powstaje dzięki działaniu naskórka oraz skóry właściwej.
Włos jest zbudowany z 3 części:
- brodawki włosa
- włosa
- pochewki włosa.
Na samym początku tworzy się tzw. pączek włosowy, natomiast w kolejnej fazie przekształca się w zawiązek włosa. Jego celem jest wytworzenie brodawki. Z kolei brodawka aktywizuje komórki do tworzenia mieszka włosowego. W następnym etapie włos rozwija się dzięki komórkom epidermalnych, które tworzą pochewkę, a zawiązku następuje zrogowacenie naskórka tworzące łodygę.
Zaburzenia cyklu rozwojowego włosa
Cykl wzrostu włosa jest procesem bardzo delikatnym, dlatego bardzo łatwo doprowadzić do jego zaburzenia. Do głównych przyczyn można zaliczyć niedobory witamin i minerałów, a także nadczynność hormonów. W fazie zaniku (trwającym około 2 tygodnie), włos przestaje rosnąć, natomiast w fazie odpoczynku przygotowywane są komórki do wzrostu nowego włosa. Potem stary włos zostaje wypchnięty przez nowy i ostatecznie dochodzi do wypadnięcia danego włosa. Każdy z tych procesów można szybko zaburzyć, poprzez przyjmowanie niektórych leków czy nadmierny stres.