Jak umiera pies? Alarmujące objawy

Jak umiera pies? Alarmujące objawy

Istnieje kilka objawów, które wskazują, że pies odchodzi
Istnieje kilka objawów, które wskazują, że pies odchodzi
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Sarah Boccolucci
08.12.2023 13:35, aktualizacja: 08.12.2023 16:59

W życiu każdego właściciela psa przychodzi trudny moment pożegnania z ukochanym pupilem. Istnieją pewne oznaki zwiastujące zbliżający się koniec. Warto je znać.

Dla wielu osób pies to niemalże członek rodziny. Niestety zwierzęta te żyją średnio kilkanaście lat. Warto znać objawy, które pokazują nam, że czas przygotować się na rozstanie z naszym czworonogiem.

Oznaki zbliżającej się śmierci psa

Jedną z częstych oznak, które mogą pojawić się przed odejściem psa, jest utrata apetytu. Zwierzę je wtedy zdecydowanie mniej, zdarza się też, że niechętnie pije. Pojawiają się też zmiany zachowania, a nasz pupil z żywiołowego rozrabiaki robi się apatyczny i unika zabawy. Czasami traci również zainteresowanie otoczeniem, nie reagując na bodźce.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przed śmiercią pies może mieć problemy z oddychaniem, a także z utrzymaniem równowagi. Miewa też zaburzone tętno, blade lub sine błony śluzowe oraz zmatowione oczy. Często pojawiają się też dolegliwości bólowe.

Obserwuj swojego pupila

Powyższe oznaki mogą być też objawami rozwijających się w ciele zwierzaka chorób, dlatego tak ważna jest obserwacja swojego psa i szybkie reagowanie na wszelkie odstępstwa od normy. Dodatkowo - jak podkreślają weterynarze - tak istotna jest też profilaktyka i wykonywanie pupilowi regularnych badań.

Gdy jednak jasne stanie się, że życie naszego zwierzęcia dobiega końca, warto stworzyć mu komfortowe warunki i poświęcić jak najwięcej czasu, aby w odpowiedniej chwili zareagować i np. wezwać weterynarza lub zawieźć zwierzę do lecznicy. Wiadomo, że w takich chwilach, towarzystwo ukochanego człowieka działa na psa uspokajająco i pomaga przejść przez ten trudny dla obu stron moment.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (11)
Zobacz także