Utrwalanie wagi
- Utrwalanie wagi polega na stopniowym wprowadzaniu do jadłospisu odpowiednich grup produktów. Początkowo zwiększamy ilość pełnowartościowego białka, które znajduje się w chudym mięsie, rybach, mleku i jego przetworach, nasionach roślin strączkowych. Kolejno wprowadzamy do diety węglowodany złożone, których cennym źródłem jest pieczywo pełnoziarniste, kasze i makarony razowe. Tłuszcz stanowi ostatni składnik odżywczy, którego ilość również należy zwiększyć. Powinien on być dostarczany wraz z oliwą z oliwek oraz olejami roślinnymi - tłumaczy mgr Katarzyna Pietkun, specjalista dietetyk.
Utrwalanie wagi polega także na zwiększeniu kaloryczności jadłospisu o mniej więcej 50-100 kalorii tygodniowo, przy czym musimy pamiętać, że po osiągnięciu wymarzonej wagi nadal ograniczamy spożycie o około 400 kcal w stosunku do naszego zapotrzebowania. Nie zapominajmy również o codziennej aktywności fizycznej jak np. marsz i gimnastyka (ćwiczenia aerobowe, taniec, jazda na rowerze czy rolkach, bieganie, pływanie). Ćwiczenia fizyczne są szczególnie pomocne w uniknięciu efektu jo-jo, gdy wykonywane są minimum 3 razy w tygodniu po 30 minut.
Zalecenia prawidłowej diety powinno stosować się przez całe życie, a prawidłowo zbilansowana dieta niskoenergetyczna powinna stanowić nasz nowy model żywienia na przyszłość.
POLECAMY: * Wybierz urodzinowe logo WP!*