Jak usunąć sierść z koca i dywanu?

Usuwanie sierści psa i kota w domach zamieszkiwanych przez czworonogi nie należy do łatwych zadań. Grube warstwy wylinki można znaleźć wszędzie: na meblach, dywanach, wykładzinach, kocach, poduszkach, pościeli, a nawet ubraniach. Jest silnie elektrostatyczna, więc przylega do wszelkiego rodzaju tkanin. Potrafi wniknąć głęboko w włókna i pozostawać tam bardzo długo, stając się siedliskiem roztoczy. Jak usunąć sierść z koca i dywanu, zanim jej nadmiar zacznie stanowić poważny problem? Szukamy najskuteczniejszych sposobów.

Jak usunąć sierść z koca i dywanu?
Źródło zdjęć: © iStock.com

17.07.2018 | aktual.: 29.03.2019 12:18

Jak usunąć sierść z koca?

Wełna, bawełna, polar, mikrofibra, żakard i akryl, czyli materiały, z których najczęściej wykonuje się koce, mają tendencję do zbierania sierści. Niestety nie wszystkie łatwo poddają się czyszczeniu. Najtrudniejsze w utrzymaniu są te o długim włosiu. Jak wyczyścić koc z sierści psa czy kota? Usuwanie z takich tekstyliów sierści zwierząt domowych można przeprowadzić przy użyciu zwykłych gumowych rękawic i miski z wodą albo butelki ze zraszaczem. Wystarczy lekko zwilżyć koc lub zamoczyć rękawicę, a następnie przetrzeć materiał dłonią. Warto również użyć szczotki silikonowej, która nadaje się zarówno do czyszczenia ręcznego, jak i sprzątania sierści przy użyciu odkurzacza. Ma właściwości uniwersalne, dlatego można ją zamontować jako końcówkę do rury swojego urządzenia, nawet jeśli nie jest to sprzęt nowej generacji. Trzeba jednak pamiętać, że przy jej pomocy odkurza się tylko w jednym kierunku – od brzegu koca do siebie.

Usuwanie sierści psa i kota nie musi być żmudnym procesem dzięki produktom z WP radarOkazji.

Czym usunąć sierść z dywanu?

Te same metody pomagają pozbyć się sierści z dywanu. Na wykładzinie można też wykorzystać samoprzylepną rolkę do czyszczenia odzieży, a także gąbkę zwilżoną wodą z płynem do płukania tkanin, który ma właściwości antystatyczne. Poza tym sprawdzi się zwykła ściągaczka do okien z gumową końcówką. Dywany typu shaggy (z długim włosiem) dobrze jest od czasu do czasu oddawać do profesjonalnego czyszczenia sprzętem z turboszczotkami, które działają dzięki szybkiej obrotowej rolce mechanicznej, potrafią więc wnikać w najgłębsze warstwy wykładziny. Do codziennego czyszczenia dywanu warto mieć gumową miotłę z wypustkami.

Usuwanie sierści – nowoczesne metody

Wśród najnowszych rozwiązań technologicznych, które sprawdzają się w usuwaniu psiej i kociej sierści, można wymienić nie tylko ręczne odkurzanie turboszczotkami i końcówkami silikonowymi, lecz także automatyczne sprzątanie dywanu i koca przy użyciu nowoczesnego robota o dużej sile ssącej (powyżej 320 W) oraz zdolności do emitowania promieni ultrafioletowych, które zabijają bytujące w tekstyliach roztocza. Odkurzacz taki ma zwykle dezynfekujący powietrze filtr HEPA, stworzony z myślą o alergikach i astmatykach. By zapewnić sobie maksymalną skuteczność odkurzania psiej i kociej sierści, warto wybrać urządzenie wyposażone również w filtr wodny, którego funkcją jest nawilżanie powietrza i obciążanie unoszącego się w pomieszczeniu włosia, by bez problemu mogło zostać wciągnięte do zbiornika. Dobrze jest zainteresować się również kupnem pralki z funkcją usuwania sierści (zwaną także funkcją pupil). Funkcja taka sprawia, że podczas płukania pranie zostaje podgrzane, co rozluźnia włókna tkaniny, dzięki czemu uwięzione w nich włoski zaczynają wypadać.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)