Jaki odkurzacz kupić? Parametry dobrego odkurzacza
Znalezienie sprawnie działającego, wydajnego i niedrogiego odkurzacza wśród całego mnóstwa dostępnych na rynku sprzętów elektronicznych nie jest łatwym zadaniem. O tym, jaki odkurzacz kupić, coraz częściej decydują nie jego właściwości, a przekaz marketingowy. W dokonaniu rozsądnego zakupu pomaga znajomość parametrów dobrego odkurzacza. Jaki odkurzacz kupić do paneli, a jaki do dywanów? Jak sprawdzić moc ssania odkurzacza? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Parametry dobrego odkurzacza
Kupno najważniejszego sprzętu domowego do prac porządkowych to inwestycja na lata, dlatego warto zwracać uwagę nie tylko na jego cenę i wygląd, ale przede wszystkim na funkcje, sposób działania i solidność. Parametry dobrego odkurzacza to:
- duża moc ssania (około 500 Air Watt),
- obecność filtru HEPA,
- klasa energetyczna i klasa skuteczności A lub B,
- cichy silnik (60–70 dB),
- duży zasięg pracy (powyżej 9 m),
- niewielka waga (poniżej 5 kg).
Nie bez wpływu na wydajność odkurzacza pozostają też dołączane do niego akcesoria, takie jak rura teleskopowa, obrotowy wąż, szczotka szczelinowa, szczotka typu pędzel, turboszczotka lub elektroszczotka. Profesjonalne urządzenie można rozpoznać po funkcjonalnych rozwiązaniach, wśród których najczęściej występują autorewers (automatycznie zwijanie i rozwijanie kabla) i system piorący.
Najlepsze odkurzacze w najniższej cenie znajdziesz teraz na WP radarOkazji.
Jak sprawdzić moc ssania odkurzacza?
Moc ssania nie bez przyczyny znalazła się na pierwszym miejscu listy parametrów dobrego odkurzacza. To od niej w głównej mierze zależy skuteczność urządzenia. Moc ssania podaje się w specjalnie do tego stworzonych jednostkach – Air Wattach. Jest ona wyliczana jako iloczyn przepływu powietrza i podciśnienia panującego w rurze odkurzacza.
Moc ssania 500 W zapewnia bardzo dużą wydajność. Niestety, wartość tę producenci często pomijają lub zakłamują. Zdarza się, że podają w specyfikacjach urządzenia jedynie moc całkowitą odkurzacza, która jest sumą mocy silnika i mocy ssania, a nawet samą moc silnika, która w pewien sposób przekłada się na moc ssącą, ale nie może być traktowana jako jej wyznacznik. Na moc ssania wpływają jeszcze inne parametry odkurzacza. Zależy ona np. od tego, jaka jest interakcja między silnikiem, konstrukcją kolektora dolotowego i dyszą (końcówką).
Tym, którzy kupują w sklepie odkurzacz o nieznanej mocy ssania, nie pozostaje więc nic innego, jak pytać o szczegółowe parametry sprzedawcę. Żeby sprawdzić tę wartość samodzielnie, można włączyć urządzenie, podłożyć dłoń pod rurę, a dla porównania tak samo przetestować kilka innych odkurzaczy. Przy takiej metodzie nie można jednak liczyć na dokładne określenie mocy ssania.
Od września 2017 roku zgodnie z unijnymi dyrektywami do sprzedaży nie mogą być dopuszczane odkurzacze o mocy silnika powyżej 900 W. Jak się jednak okazuje, nawet urządzenia 650-watowe dzięki najnowszym technologiom potrafią osiągać taką moc ssącą, jak starsze modele, które pracowały przy 1600 W i były prawdziwymi pożeraczami prądu.
Jaki odkurzacz do paneli, a jaki do dywanów?
Odkurzacze do paneli nie powinny mieć szorstkich końcówek, bo takie mogą porysować podłogę, zaś odkurzacze do dywanów najlepiej pełnią swoje funkcje dzięki turboszczotkom i elektroszczotkom. Jednak od wielu już lat królują urządzenia wielofunkcyjne, które radzą sobie z czyszczeniem zarówno z gładkich powierzchni, jak i z włókien syntetycznych. Dzięki specjalnej szczotce dają możliwość przełączenia trybu z parkietowego na dywanowy.
Do wydajnych odkurzaczy, które wyczyszczą zarówno podłogę, jak i dywan, należą modele wodne (z filtrem wodnym oraz parowe). Takie sprzęty gwarantują nie tylko efektywne usuwanie kurzu i wszelkiego rodzaju zabrudzeń, ale także nawilżanie powietrza, co czyni je odkurzaczami idealnymi dla alergików. Warto ich używać zwłaszcza w domach, w których znajdują się dywany, ponieważ wnikające głęboko w włókna nieczystości są trudne do usunięcia przy pomocy tradycyjnego sprzętu i bardzo szybko stają się siedliskiem alergenów. Inne nowoczesne odkurzacze (o działaniu automatycznym) lepiej sprawdzają się tam, gdzie nie ma żadnych nierówności powierzchni. Na panelach niewyłożonych wykładziną ani dywanem mają całkowitą swobodę ruchu i wykonują najbardziej czasochłonne czynności porządkowe za nas.