Jaki piekarnik kupić? Wybieramy najlepsze modele

Jaki piekarnik kupić, by móc przez lata cieszyć się jego sprawnym działaniem? Podpowiadamy, po czym poznać wydajny i solidny sprzęt do nowoczesnej kuchni.

Jaki piekarnik kupić? Wybieramy najlepsze modele
Źródło zdjęć: © iStock.com

07.08.2018 | aktual.: 30.04.2019 10:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jaki piekarnik – najlepszy czy najtańszy?

Kupno piekarnika to inwestycja, która ma dalekosiężne skutki. Jakość pracy tego urządzenia wypływa na wysokość rachunków, a także na właściwości potraw, które w nim przyrządzamy. Nie każdy może sobie pozwolić na najlepszy piekarnik, bo taki kosztuje nawet kilka tysięcy złotych.

Na rynku jest jednak dostępnych bardzo wiele rozwiązań budżetowych. Piekarniki ze średniej półki cenowej mają przyzwoite parametry oraz przystępną cenę. Warto wystrzegać się tych najtańszych, bo ich niska wartość rynkowa często wynika z dużej awaryjności. Ciągle przepalające się grzałki i uszkodzenia w silniku termooobiegu sprawiają, że potrawy i ciasta wypiekają się nierówno. Decyzję o tym, jaki piekarnik kupić, warto podejmować, uwzględniając wszystkie dostępne na rynku rodzaje urządzeń do pieczenia.

Rodzaje piekarników do domowej kuchni

Piekarniki można podzielić za względu na kilka różnych kryteriów. Bierze się pod uwagę przede wszystkim źródło zasilania. Zdecydowanie najpopularniejsze są piekarniki elektryczne. Piekarniki gazowe coraz rzadziej pojawiają się w sprzedaży. Wśród modeli elektrycznych rosnącym zainteresowaniem cieszą się piekarniki parowe, które mają funkcje podobne jak urządzenia do gotowania na parze. Takie piekarniki połowę energii cieplnej czerpią z rozgrzanej pary wodnej, a przygotowane w nich potrawy są bardzo miękkie i soczyste.

O tym, jaki piekarnik kupić do swojej kuchni, decyduje jeszcze jedno ważne kryterium, czyli konstrukcja. Piekarniki do zabudowy stały się już niemal tak samo popularne jak piekarniki wolnostojące. Mają wielu zwolenników wśród tych, którzy zamawiają meble kuchenne na wymiar. W nowoczesnych kuchniach drzwiczki szafek skrywają prawie cały sprzęt AGD. Piekarniki do zabudowy bardzo często są zintegrowane z płytą grzewczą.

Piekarniki elektryczne rozróżnia się na podstawie klas energetycznych, czyli poboru prądu. Klasy te podawane są w skali od A do G, gdzie A oznacza niskie, a G wysokie zużycie energii. Standardem jest dziś klasa energetyczna A, ale w sklepach można się spotkać również z modelami klasy A+, A++ i A+++ – każdy z nich pozwala zaoszczędzić na rachunkach od 70 do ponad 100 zł rocznie w stosunku do klasy A.

Który piekarnik wybrać?

Piekarnik o dobrych parametrach posiada nie tylko świetne właściwości grzewcze, ale również szereg dodatkowych funkcji. Zatem jaki piekarnik warto kupić, by nie żałować swojej decyzji?

W modelu Amica EB8552 Integra możliwe jest rozmrażanie oraz autoczyszczenie. Piekarnik Beko BVR35500XMS z dwoma termoobiegami da się przedzielić blachą na pół i zupełnie niezależnie od siebie przygotowywać dwa różne dania. Szwedzkie urządzenie Electrolux EOB8757ZOZ pracuje aż w 15 trybach grzania i 9 trybach pieczenia. Sprzęt Whirlpool AKZM8420NB jest wielofunkcyjnym piekarnikiem z mikrofalą. Natomiast stylowy piekarnik retro Gorenje BO73CLI ma bardzo dużą komorę (o pojemności 65 litrów). Wybór to kwestia indywidualnych preferencji, wielkości przestrzeni kuchennej do zagospodarowania oraz możliwości finansowych.

Komentarze (0)