Witamina D - poprawia funkcjonowanie mózgu
Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania mózgu: wspomaga pamięć, ułatwia koncentrację i pozytywnie wpływa na naukę. Wyższy poziom witaminy D jest związany z mniejszym ryzykiem choroby Alzheimera. Z badań wynika, że może być ona istotnym elementem zachowania procesów poznawczych u kobiet w określonym wieku. Ponadto odpowiedni poziom witaminy D w organizmie może obniżać nie tylko ryzyko osteoporozy i złamań, ale też chorób układu krążenia.
Niedobór witaminy D wiąże się z podwyższonym ryzkiem zachorowania na raka piersi, szyjki macicy i jelita grubego. Badania francuskich naukowców sugerują, że kobiety, które nie dostarczają organizmowi wystarczającej ilości witaminy D, są narażone na zaburzenia procesów poznawczych, co w efekcie może przyczyniać się do demencji. Uczeni dowiedli, że niskie stężenie witaminy D we krwi wiąże się z wystąpieniem zaburzeń funkcji kognitywnych.
Niestety słońce nie dostarcza odpowiedniej dawki witaminy D, dlatego powinniśmy uzupełniać jej niedobór. Najlepszym źródłem witaminy D są tran, ryby oraz nabiał.