Trwa ładowanie...
d29egnt

Joga poprawia nastrój

W zmniejszaniu lęków i poprawie nastroju joga może być lepsza od innych form aktywności fizycznej - odkryli naukowcy z Boston University School of Medicine.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Joga poprawia nastrój
(Thinkstock)
d29egnt

W zmniejszaniu lęków i poprawie nastroju joga może być lepsza od innych form aktywności fizycznej - odkryli naukowcy z Boston University School of Medicine. Wyniki badań opublikowano w "Journal of Alternative and Complementary Medicine". Badanie po raz pierwszy pokazuje związek między pozycjami jogi, a wzrostem poziomu kwasu gamma - aminomasłowego (GABA) i zmniejszeniem niepokoju.

Naukowcy postanowili obserwować wpływ jogi i spacerów na uczestników badania. Jedna grupa trzy razy w tygodniu uprawiała jogę przez jedną godzinę, podczas gdy pozostali uczestnicy tyle samo czasu poświęcali spacerom.

Po 12 tygodniach naukowcy porównali poziomy GABA u uczestników badania przed i po ćwiczeniach. Niski poziom tego kwasu wiąże się z depresją i innymi powszechnymi zaburzeniami na tle lękowym.

d29egnt

U osób praktykujących jogę odnotowano znaczniejsze obniżenie stanów lękowych i zdecydowaną poprawę nastroju w porównaniu z osobami, które jedynie spacerowały. "Z czasem pozytywne zmiany były związane ze wzrostem poziomu GABA" - twierdzi autor badań, Chris Streeter. Według naukowca, obiecujące wyniki badań motywują do dalszych badań nad relacją między jogą a nastrojem i sugerują, że uprawianie jogi może być stosowane, jako potencjalna terapia dla niektórych chorób psychicznych.

ELEMENTARZ JOGI

d29egnt

Podziel się opinią

Share

d29egnt

d29egnt