Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Fit
09-10-2012 (21:51)

Joga zmniejsza stres i ból pleców pracowników

Stres w pracy można skutecznie rozładować odrobiną jogi podczas lunchu. Aktywność uśmierza również bóle pleców - potwierdzają naukowcy w Wielkiej Brytanii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Joga zmniejsza stres i ból pleców pracowników
(123RF)

Stres w pracy można skutecznie rozładować odrobiną jogi podczas lunchu. Aktywność uśmierza również bóle pleców - potwierdzają naukowcy w Wielkiej Brytanii. W badaniu wzięło udział 74 brytyjskich urzędników w wieku od 25 do 64 lat, którzy doświadczyli stresu i skarżyli się na bóle pleców. Uczestnicy losowo zostali podzieleni na grupę ćwiczącą jogę przez osiem tygodni i niećwiczącą wcale - podał serwis LiveScience.

Osoby z aktywnej grupy brały udział w 50-minutowych zajęciach jogi raz w tygodniu, w czasie lunchu lub po pracy. Miały też do dyspozycji materiały na DVD, więc mogły gimnastykować się w domu dwa razy w tygodniu po 20 minut.

Po zakończeniu badania uczestnicy odpowiadali na pytania związane z bólem pleców, poziomem stresu i ogólnym samopoczuciem. Na początku badania 10 osób w grupie ćwiczącej i 8 osób w grupie kontrolnej uskarżało się na bóle pleców. Po zakończeniu badania dotyczyło to tylko 4 uczestników z grupy aktywnej i aż 13 z grupy kontrolnej.

Poza tym osoby ćwiczące jogę informowały o mniejszym poziomie stresu i smutku pod koniec badania. To potwierdza poprzednie wyniki badań dowodzących, że joga zmniejsza stres i uśmierza bóle pleców.

Badacze z Bangor University w Północnej Walii zastrzegli, że większość uczestników stanowiły kobiety, więc nie można ich do końca przypisać mężczyznom. Poza tym korzyści z jogi można przypisać efektowi placebo - czyli że aktywność pomaga, bo uczestnicy wierzą, że tak jest.

Kolejne badania mają wykazać, czy joga może zmniejszyć absencję w pracy. "Wprowadzenie jogi do miejsc pracy, w czasie lunchu czy po wyjściu, może zapewnić efektywną, wygodną i praktyczną metodę obniżenia kosztownych skutków stresu i bólu pleców" - napisali badacze w magazynie "Occupational Medicine".

(PAP/ma)

POLECAMY:

** Joga łagodzi ból**

** „Go with the flow”, czyli praktyka płynnej Vinyasa jogi**

** Medytacja – lekarstwo na wszystko?**

**Dlaczego warto uprawiać jogę?**

Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.