FitnessJoga zmniejsza stres i ból pleców pracowników

Joga zmniejsza stres i ból pleców pracowników

Joga zmniejsza stres i ból pleców pracowników
Źródło zdjęć: © 123RF

09.10.2012 21:51, aktual.: 11.12.2017 15:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Stres w pracy można skutecznie rozładować odrobiną jogi podczas lunchu. Aktywność uśmierza również bóle pleców - potwierdzają naukowcy w Wielkiej Brytanii.

Stres w pracy można skutecznie rozładować odrobiną jogi podczas lunchu. Aktywność uśmierza również bóle pleców - potwierdzają naukowcy w Wielkiej Brytanii. W badaniu wzięło udział 74 brytyjskich urzędników w wieku od 25 do 64 lat, którzy doświadczyli stresu i skarżyli się na bóle pleców. Uczestnicy losowo zostali podzieleni na grupę ćwiczącą jogę przez osiem tygodni i niećwiczącą wcale - podał serwis LiveScience.

Osoby z aktywnej grupy brały udział w 50-minutowych zajęciach jogi raz w tygodniu, w czasie lunchu lub po pracy. Miały też do dyspozycji materiały na DVD, więc mogły gimnastykować się w domu dwa razy w tygodniu po 20 minut.

Po zakończeniu badania uczestnicy odpowiadali na pytania związane z bólem pleców, poziomem stresu i ogólnym samopoczuciem. Na początku badania 10 osób w grupie ćwiczącej i 8 osób w grupie kontrolnej uskarżało się na bóle pleców. Po zakończeniu badania dotyczyło to tylko 4 uczestników z grupy aktywnej i aż 13 z grupy kontrolnej.

Poza tym osoby ćwiczące jogę informowały o mniejszym poziomie stresu i smutku pod koniec badania. To potwierdza poprzednie wyniki badań dowodzących, że joga zmniejsza stres i uśmierza bóle pleców.

Badacze z Bangor University w Północnej Walii zastrzegli, że większość uczestników stanowiły kobiety, więc nie można ich do końca przypisać mężczyznom. Poza tym korzyści z jogi można przypisać efektowi placebo - czyli że aktywność pomaga, bo uczestnicy wierzą, że tak jest.

Kolejne badania mają wykazać, czy joga może zmniejszyć absencję w pracy. "Wprowadzenie jogi do miejsc pracy, w czasie lunchu czy po wyjściu, może zapewnić efektywną, wygodną i praktyczną metodę obniżenia kosztownych skutków stresu i bólu pleców" - napisali badacze w magazynie "Occupational Medicine".

(PAP/ma)

POLECAMY:

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także