ModaKevlar, Coolmax, Purista. Poznaj skarpetki do… zadań specjalnych

Kevlar, Coolmax, Purista. Poznaj skarpetki do… zadań specjalnych

Kevlar, Coolmax, Purista. Poznaj skarpetki do… zadań specjalnych
Źródło zdjęć: © iStock.com | PeterTG

25.11.2019 10:53, aktual.: 19.01.2022 09:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Grubsze i cieńsze, jasne i ciemne, eleganckie i do sportowych butów, damskie i męskie. Najczęściej na tym kończy się nasza znajomość rodzajów skarpetek. Tymczasem powstały też sprytne produkty, które zadziałają jak dezodorant, wytrzymają wiele dalekich wycieczek, a nawet zniwelują ilość otarć.

Praktyczne skarpetki

Współczesne skarpetki są w stanie wspomóc nas w walce z najczęściej pojawiającymi się problemami stóp, a także podnieść nasz komfort w nietypowych okolicznościach – np. w specjalistycznym obuwiu czy w czasie specyficznego rodzaju aktywności fizycznej. Do niedawna mieliśmy wybór pomiędzy skarpetkami z bawełny, wełny i wiskozy. Teraz możliwości są większe: poza wyciętymi skarpetkami do balerinek i zaskakująco funkcjonalnymi skarpetkami z merynosa (które przydają się nie tylko w górach i nie tylko zimą).

Apretura – czy wiesz, co to jest?

Mało znane pojęcie oznacza uszlachetnianie tkanin w celu zmiany lub poprawy ich właściwości. Uszlachetniane włókna np. swetra czynią ubranie bardziej miękkim. W skarpetkach apretura to pokrywanie włókien substancjami o właściwościach np. ochronnych czy medycznych. Przędza zmodyfikowana np. środkiem zmiękczającym lub przeciwbakteryjnym jest bardziej funkcjonalna. Co ciekawe – takie preparaty stosuje się do rdzenia włókna, dzięki czemu z kolejnymi praniami skarpetki nie tracą swoich właściwości.

Purista – problem przykrego zapachu

Każdy, to zmaga się z problemem nieprzyjemnego i intensywnego zapachu stóp oraz związaną z tym często nadpotliwością, wie, że za zapaszek odpowiedzialne są bakterie. Istotna jest higiena, osuszanie stóp i przewiewne skarpetki, które nadmiar wilgoci odprowadzą, przez co bakterie nie będą miały korzystnych warunków do namnażania.

Purista to preparat bakteriostatyczny używany m.in. do pościeli dziecięcej, bielizny osobistej, dzianin i tkanin ubraniowych oraz skarpetek. Noszenie takich modeli z preparatem antybakteryjnym zapewnia dłuższą świeżość i brak przykrych zapachów w porównaniu do zwykłych bawełnianych skarpetek (nawet tych dobrze wentylujących).

Kevlar – te skarpetki nie boją się "wyzwań"

Wiele godzin pracy w terenie, długi marsz, wycieczka i wszystkie okazje, na które wybieramy solidne, cięższe buty wymagają też odpowiednich skarpetek. To ważne, bo między skórą stóp a obuwiem trekkingowym czy roboczym powinna znaleźć się odpowiednia bariera. Zbyt cienkie, delikatne skarpetki będą się łatwo przecierać, w grubych może nam być za gorąco, a solidne skarpety czasem bywają szorstkie. Rozwiązanie to włókno Kevlar, z którego dziane są skarpety lekkie i wyjątkowo trwałe, a do tego zapobiegające powstawaniu otarć i odcisków. Te włókna często łączy się w skarpetkach z innym "specjalnym materiałem" – nieco bardziej znanym Coolmaxem, czyli rodzajem włókna, które skutecznie odprowadza wilgoć.

Podobne działanie mają skarpetki, do których produkcji użyto jonów srebra, które także mają działanie przeciwbakteryjne, oczyszczające i przeciwpotliwe. Dzięki takim "duetom" znanych włókien z nowoczesnymi środkami otrzymujemy produkt równocześnie solidny i delikatny dla skóry, a do tego przeciwdziałamy namnażaniu się bakterii. Komfort i zdrowie dla twoich stóp.

Do każdych butów i dla różnych osób

W skarpetkach szybkoschnących wykorzystuje się strukturę i materiał ułatwiający niemal ekspresowe wysuszenie np. po zamoczeniu – takie skarpetki docenia się np. w turystyce. Odpowiednie włókna stosuje się też w zalecanych w niektórych przypadkach skarpetkach kompresyjnych. Mniej znane rodzaje ciekawych skarpetek to też takie, które… zapobiegają ugryzieniom komarów i kleszczy czy modele dwuwarstwowe, które świetnie sprawdzają się, kiedy chcemy uniknąć otarć (warstwy trą o siebie, a nie o skórę – w ten sposób między stopą i butem powstaje bezpieczna bariera).

Komentarze (1)