Blisko ludziKobiety też lubią rywalizację

Kobiety też lubią rywalizację

Powszechny stereotyp głosi, że mężczyźni wolą rywalizację, a kobiety kooperację. Najnowsze badania naukowe dowodzą jednak, że to mit - panie lubią rywalizację tak samo, jak panowie. Z tym, że - w przeciwieństwie do panów - one dobrze sprawdzają się w obu tych sytuacjach

Kobiety też lubią rywalizację
Źródło zdjęć: © 123RF

Powszechny stereotyp głosi, że mężczyźni wolą rywalizację, a kobiety kooperację. Najnowsze badania naukowe dowodzą jednak, że to mit - panie lubią rywalizację tak samo, jak panowie. Z tym, że - w przeciwieństwie do panów - one dobrze sprawdzają się w obu tych sytuacjach.

Psycholodzy z Aalto University w Finlandii badali reakcje fizjologiczne 50 kobiet i 80 mężczyzn podczas rozgrywania dwóch różnych gier komputerowych - jedna wymagała współpracy między graczami, druga opierała się na rywalizacji. Podczas zabaw uczestnikom wykonywano EMG twarzy (diagnostykę czynności elektrycznej mięśni i nerwów obwodowych), mierzono przewodnictwo skóry, tętno oraz notowano zgłaszane na bieżąco odczucia i stany emocjonalne.

Celem naukowców było ustalenie, jakie emocje u przedstawicieli obu płci wywołują odmienne style współistnienia z innymi ludźmi oraz, jak się one przekładają na ich motywację do dalszej pracy.
- Chociaż istnieje wiele badań dotyczących różnic psychologicznych między płciami, nikt dotąd nie przyjrzał się emocjom, czyli fizjologicznemu mechanizmowi sterującemu naszym zachowaniem, jakie wzbudzają w kobietach i mężczyznach dwa typy zależności: współpraca i konkurencja. A badanie takie jest konieczne dla lepszego zrozumienia niektórych zachowań ludzkich - mówi kierujący badaniem dr Matias Kivikangas we wrześniowym wydaniu czasopisma „Plos one”.

Okazało się, że panowie znacznie lepiej czuli się w sytuacjach wymagających rywalizacji niż podejmowania wspólnych działań. Świadczyły o tym zarówno reakcje fizjologiczne ich organizmów, jak i subiektywne odczucia. U kobiet nie zauważono natomiast żadnych różnic podczas grania w obie gry. W obu przypadkach zgłaszały taką samą liczbę negatywnych emocji, taką samą liczbę pozytywnych, miały takie samo tętno, przewodnictwo skórne itd.

- Otrzymane przez nas wyniki sugerują, że często powtarzany stereotyp, jakoby panie mniej pewnie czuły się w sytuacjach, kiedy muszą z kimś konkurować, i lubiły tylko współdziałanie, jest nieprawdziwy. One po prostu równie dobrze czują się obu tych formach zależności międzyludzkich - mówi dr Kivikangas.

- Natomiast prawdą jest, że mężczyźni zdecydowanie wolą rywalizację od współpracy. Jednak uważamy, że nie wynika to z wrodzonych różnic między płciami, ale z wychowania, oczekiwań społecznych i stereotypów związanych z płcią - ocenia badacz. (PAP)/kap/ agt/

Źródło artykułu:PAP
kobietymężczyźnirywalizacja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (11)