ycipk-3jcl3n

Kościół anglikański bliższy wyświęcania kobiet na biskupów

Synod Generalny Kościoła anglikańskiego opowiedział się za wyświęcaniem kobiet na biskupów. Sprzeciwia się tradycjonalistyczna mniejszość i miną
co najmniej dwa lata zanim będą mogły zapaść finalne decyzje w tej sprawie - pisze Reuters.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kościół anglikański bliższy wyświęcania kobiet na biskupów
(AFP)
ycipk-3jcl3n

Synod Generalny Kościoła anglikańskiego opowiedział się za wyświęcaniem kobiet na biskupów. Sprzeciwia się tradycjonalistyczna mniejszość i miną co najmniej dwa lata zanim będą mogły zapaść finalne decyzje w tej sprawie - pisze Reuters. Po kilkunastu godzinach debaty w Yorku przeważająca większość członków Synodu głosowała za pilnym przeprowadzeniem reform, mających dopuścić kobiety do godności biskupiej w Kościele anglikańskim.

Specjalna komisja ma przygotować w tym roku stosowny projekt, ale - jak pisze Reuters - jest mało prawdopodobne, by uzyskał on ostateczną aprobatę przed 2015 rokiem. Obecnie kobiety w Kościele anglikańskim mogą być najwyżej diakonami lub prezbiterami.

Arcybiskup Canterbury Justin Welby, który w styczniu stanął na czele Kościoła anglikańskiego, podkreślił w poniedziałek, że chodzi o "inkluzywne podejście", zobowiązanie do "wyświęcania kobiet na biskupów dokładnie na tej samej podstawie, co mężczyzn".

ycipk-3jcl3n

W listopadzie 2012 roku do zaaprobowania wyświęcania kobiet na biskupów zabrakło sześciu głosów. Tym razem uproszczono zasady głosowania tak, że wystarczała prosta większość. Poprzednio o fiasku zdecydowało nieosiągnięcie większości dwóch trzecich w jednej z trzech izb Synodu.

Przewodniczący izby laikatu Robert Key podkreślił, że "lepszy niż oczekiwano" rezultat poniedziałkowego głosowania oznacza odkreślenie grubą kreską "zeszłorocznej katastrofy" i kładzie podwaliny pod nowe przepisy, zezwalające na to, by kobiety były biskupami. "To jest dopiero początek dwuletniego procesu, ale Kościół anglikański znów idzie naprzód pod nowym kierownictwem" - dodał Key.

(PAP/ma)

POLECAMY:

ycipk-3jcl3n

* Dlaczego grzeczne kobiety osiągają mniej w życiu?*

* Kto jest agresywny za kółkiem? Kobiety!*

* Jak żyją katolickie kobiety-księża?*

Skandalistki. Historie kobiet niepokornych

ycipk-3jcl3n
Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3jcl3n

ycipk-3jcl3n
ycipk-3jcl3n