WP

Kościół anglikański bliższy wyświęcania kobiet na biskupów

Synod Generalny Kościoła anglikańskiego opowiedział się za wyświęcaniem kobiet na biskupów. Sprzeciwia się tradycjonalistyczna mniejszość i miną
co najmniej dwa lata zanim będą mogły zapaść finalne decyzje w tej sprawie - pisze Reuters.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kościół anglikański bliższy wyświęcania kobiet na biskupów
(AFP)
WP

Synod Generalny Kościoła anglikańskiego opowiedział się za wyświęcaniem kobiet na biskupów. Sprzeciwia się tradycjonalistyczna mniejszość i miną co najmniej dwa lata zanim będą mogły zapaść finalne decyzje w tej sprawie - pisze Reuters. Po kilkunastu godzinach debaty w Yorku przeważająca większość członków Synodu głosowała za pilnym przeprowadzeniem reform, mających dopuścić kobiety do godności biskupiej w Kościele anglikańskim.

Specjalna komisja ma przygotować w tym roku stosowny projekt, ale - jak pisze Reuters - jest mało prawdopodobne, by uzyskał on ostateczną aprobatę przed 2015 rokiem. Obecnie kobiety w Kościele anglikańskim mogą być najwyżej diakonami lub prezbiterami.

Arcybiskup Canterbury Justin Welby, który w styczniu stanął na czele Kościoła anglikańskiego, podkreślił w poniedziałek, że chodzi o "inkluzywne podejście", zobowiązanie do "wyświęcania kobiet na biskupów dokładnie na tej samej podstawie, co mężczyzn".

WP

W listopadzie 2012 roku do zaaprobowania wyświęcania kobiet na biskupów zabrakło sześciu głosów. Tym razem uproszczono zasady głosowania tak, że wystarczała prosta większość. Poprzednio o fiasku zdecydowało nieosiągnięcie większości dwóch trzecich w jednej z trzech izb Synodu.

Przewodniczący izby laikatu Robert Key podkreślił, że "lepszy niż oczekiwano" rezultat poniedziałkowego głosowania oznacza odkreślenie grubą kreską "zeszłorocznej katastrofy" i kładzie podwaliny pod nowe przepisy, zezwalające na to, by kobiety były biskupami. "To jest dopiero początek dwuletniego procesu, ale Kościół anglikański znów idzie naprzód pod nowym kierownictwem" - dodał Key.

(PAP/ma)

POLECAMY:

WP

* Dlaczego grzeczne kobiety osiągają mniej w życiu?*

* Kto jest agresywny za kółkiem? Kobiety!*

* Jak żyją katolickie kobiety-księża?*

Skandalistki. Historie kobiet niepokornych

WP
Polub WP Kobieta
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP