Kościół anglikański bliższy wyświęcania kobiet na biskupów

Kościół anglikański bliższy wyświęcania kobiet na biskupów
Źródło zdjęć: © AFP

08.07.2013 22:09, aktual.: 09.07.2013 12:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Synod Generalny Kościoła anglikańskiego opowiedział się za wyświęcaniem kobiet na biskupów. Sprzeciwia się tradycjonalistyczna mniejszość i miną
co najmniej dwa lata zanim będą mogły zapaść finalne decyzje w tej sprawie - pisze Reuters.

Synod Generalny Kościoła anglikańskiego opowiedział się za wyświęcaniem kobiet na biskupów. Sprzeciwia się tradycjonalistyczna mniejszość i miną co najmniej dwa lata zanim będą mogły zapaść finalne decyzje w tej sprawie - pisze Reuters. Po kilkunastu godzinach debaty w Yorku przeważająca większość członków Synodu głosowała za pilnym przeprowadzeniem reform, mających dopuścić kobiety do godności biskupiej w Kościele anglikańskim.

Specjalna komisja ma przygotować w tym roku stosowny projekt, ale - jak pisze Reuters - jest mało prawdopodobne, by uzyskał on ostateczną aprobatę przed 2015 rokiem. Obecnie kobiety w Kościele anglikańskim mogą być najwyżej diakonami lub prezbiterami.

Arcybiskup Canterbury Justin Welby, który w styczniu stanął na czele Kościoła anglikańskiego, podkreślił w poniedziałek, że chodzi o "inkluzywne podejście", zobowiązanie do "wyświęcania kobiet na biskupów dokładnie na tej samej podstawie, co mężczyzn".

W listopadzie 2012 roku do zaaprobowania wyświęcania kobiet na biskupów zabrakło sześciu głosów. Tym razem uproszczono zasady głosowania tak, że wystarczała prosta większość. Poprzednio o fiasku zdecydowało nieosiągnięcie większości dwóch trzecich w jednej z trzech izb Synodu.

Przewodniczący izby laikatu Robert Key podkreślił, że "lepszy niż oczekiwano" rezultat poniedziałkowego głosowania oznacza odkreślenie grubą kreską "zeszłorocznej katastrofy" i kładzie podwaliny pod nowe przepisy, zezwalające na to, by kobiety były biskupami. "To jest dopiero początek dwuletniego procesu, ale Kościół anglikański znów idzie naprzód pod nowym kierownictwem" - dodał Key.

(PAP/ma)

POLECAMY:

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także