Kosmetyki do peelingu – zachowaj piękną skórę na długo
Peeling to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, który poprawia stan skóry na całym ciele, nie tylko na twarzy. Można go wykonywać zarówno w domu, jak i w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. Czym się różnią poszczególne rodzaje peelingu i jakie kosmetyki warto stosować?
05.03.2018 | aktual.: 07.03.2018 13:37
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dlaczego peeling jest ważny?
Peeling służy usunięciu martwych komórek naskórka, co nie tylko wpływa pozytywnie na stan skóry, ale także pomaga zwalczać problemy (np. przebarwienia) i przyczynia się do zachowania młodego wyglądu. Dzięki masażowi, jaki wykonujemy podczas peelingu, poprawiamy mikrokrążenie i pobudzamy skórę do produkcji włókien kolagenowych, co opóźnia powstawanie zmarszczek i spłyca te, które już się pojawiły. Zabieg ten pomaga również w zwalczaniu trądziku, cellulitu oraz nieestetycznych zrogowaceń, które pojawiają się na piętach czy łokciach. Jest również wielce przydatny przed depilacją i po niej, gdyż zapobiega wrastaniu włosków w skórę i powoduje, że się nie łamią i łatwiej przylegają np. do wosku.
Rodzaje peelingu
Ze względu na metodę złuszczania możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje peelingu: mechaniczny, chemiczny i fizyczny. Peeling mechaniczny jest najczęściej stosowany i polega na ścieraniu naskórka przy pomocy drobinek różnej grubości. Peeling chemiczny polega na nałożeniu substancji (kwasów) na skórę, natomiast w peelingu fizycznym stosuje się np. zabiegi laserem czy ciekłym azotem.
Ze względu na głębokość działania możemy wyróżnić: peeling powierzchniowy, który służy spłyceniu drobnych zmarszczek i przebarwień; peeling średniogłęboki, który działa również w górnej warstwie skóry właściwej i służy pozbyciu się blizn potrądzikowych czy głębszych przebarwień; peeling głęboki z kolei jest zabiegiem bardzo inwazyjnym i wykonuje się go z zalecenia lekarza najczęściej w celu spłycenia głębokich zmarszczek czy blizn.
Peeling w domu – czym wykonać?
Do wykonywania peelingu w domu służą przede wszystkim kosmetyki z drobinkami o właściwościach ściernych. Należy jednak pamiętać, że peelingi do ciała czy stóp nie nadają się do stosowania na twarzy. Cera jest bardzo wrażliwa, dlatego kosmetyki z grubszymi drobinkami, które świetnie radzą sobie w przypadku zrogowaciałych stóp czy łokci, mogą być dla niej zbyt "agresywne".
Obecnie coraz większą popularność zyskują peelingi cukrowe. Do ich produkcji stosuje się najczęściej cukier trzcinowy "związany" olejami, np. masłem karite. Takie peelingi nie tylko dobrze rozprowadzają się po skórze, ale też delikatnie pachną, co sprawia, że sam zabieg staje się przyjemny.
W ofercie są również żele peelingujące pod prysznic, które myją i jednocześnie usuwają martwy naskórek za pomocą np. sproszkowanych pestek owoców, a także mydła z drobinkami, które z kolei świetnie służą skórze dłoni.