Kremy i balsamy w pielęgnacji małego dziecka

Codziennie rano i wieczorem myjesz, tonizujesz i nawilżasz swoją twarz, a po kąpieli wcierasz balsam. Jednak skóra twojego dziecka jest inna i miewa odmiennie od twoich potrzeby. Czy wiesz, jakie kremy i balsamy możesz używać i jak często stosować, by najlepiej służyły twojemu dziecku? Przygotowaliśmy dla ciebie krótki przewodnik.

Kremy i balsamy w pielęgnacji małego dziecka
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

27.03.2018 12:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kosmetyki dla niemowląt i malutkich dzieci na polskim rynku – co wybrać?

Minęły czasy, gdy w sklepach dostępny był tylko jeden szampon dla niemowląt, w uroczym opakowaniu kurczaczka – teraz dostępne są całe linie, przeznaczone do odpowiedniego wieku i potrzeb dziecka. Mamy do wyboru zarówno produkty firm aptecznych, jak Avene, Bioderma, Oilatum, Atoperal do skory atopowej, znane od lat Bambini czy Johnson&Johnson, linie dla dziecka Ziajka, Nivea Baby czy Tołpa dla niemowląt i kosmetyki firm specjalizujących się tylko w produktach dla dzieci, jak Bobini czy Skarb Matki.

Najważniejszym kryterium wyboru niech będzie dla nas atest takich instytutów jak np. Matki i Dziecka – wówczas mamy pewność, że kosmetyk jest przeznaczony dla niemowlaka. Produkty przeznaczone specjalnie dla dzieci możemy obejrzeć np. tutaj: emag.pl/kremy-i-balsamy-dla-niemowlat-i-dzieci/c.

Czy możemy stosować kremy dla dorosłych w pielęgnacji dziecka?

Nie, nigdy nie powinniśmy stosować naszych kosmetyków do pielęgnacji maluszka. Produkty dla dorosłych mogą zawierać składniki, które potencjalnie mogą być niekorzystne dla skóry dziecka, działając drażniąco. Możemy zastosować awaryjnie zwykłą oliwkę do ciała, najlepiej, żeby nie zawierała składników zapachowych i delikatne szare mydło – ale zasadniczo dziecko powinno posiadać własne przybory toaletowe.

Obraz
© Materiały prasowe

Czy oliwka dla niemowląt jest lepsza od kremu?

Kiedyś przyjęło się, że do pielęgnacji niemowląt stosowano oliwki.Obecnie pediatrzy zalecają stosowanie kremów, a oliwkę od czasu do czasu, gdy czujemy, że skóra dziecka jest sucha i szorstka. Krem po prostu szybciej się wchłania. Gdy stosujemy oliwkę, pamiętajmy, by był to kosmetyk przeznaczony dla niemowląt – oleje stosowane w pielęgnacji niemowląt mogą być zbyt intensywne i nieodpowiednie dla dziecka.

Krem z apteki czy sklepu zielarskiego?

Odpowiedź w tym wypadku nie jest jednoznaczna. Dużo zależy od tego, jaką skórę ma nasza pociecha. W przypadku skór suchych, alergicznych i atopowych należy bardzo ostrożnie sięgać po produkty naturalne, zawierające wyciągi roślinne. Przykładowo rumianek, symbol delikatności w reklamach kosmetyków, potrafi być silnym alergenem. Nie oznacza to jednak, że tego typu produkty są złe: często zawierają np. oleje, jak słonecznikowy czy migdałowy, które są także bazą kosmetyków aptecznych. Musimy jednak pamiętać, by nie testować dużej ilości produktów na dziecku i wprowadzać nowe produkty pojedynczo, tak, by wykryć winowajcę ewentualnej alergii.

Kiedy stosować filtry przeciwsłoneczne?

Ponieważ, jak już wspomnieliśmy, skóra dziecka jest bardzo delikatna i nie wytwarza odpowiedniej bariery ochronnej, filtry UV stosujemy przed każdym wyjściem z domu, niezależnie od pory roku. Możemy również skorzystać z parasolek i gondol, które zacienią twarz dziecka, jednak jeśli buzia dziecka będzie wystawiona na bezpośrednie promieniowanie, użyjmy filtra przeznaczonego dla niemowląt o wysokim wskaźniku UVA i UVB. Latem spf 30 to minimum podczas spacerów – a jeśli wybieramy się na dłuższą wyprawę, nie zapomnijmy o reaplikacji kosmetyku.

Obraz
© Materiały prasowe

Jak często kremować dziecko?

Wielu rodziców spotyka się ze sprzecznymi informacjami odnośnie kremowania dziecka. Niektórzy twierdzą, że codzienne nakładanie kosmetyków pielęgnacyjnych przyzwyczaja skórę maluszka, przez co skóra nie uczy się sama chronić. To nieprawda. Skóra malutkiego dziecka ma tendencje do wysuszania i potrzebuje wsparcia z zewnątrz. Mitem jest rozleniwienie skóry czy przyzwyczajenie do nawilżania zewnętrznego. Dlatego dziecko kremujemy po każdej kąpieli, stosując odpowiedni do wieku i potrzeb dziecka kosmetyk.

Czy podczas kremowania powinniśmy wykonywać masaż?

Najważniejsze jest oczywiście, by aplikacja kosmetyku była delikatna, przypominała głaskanie – powinno to sprawiać dziecku przyjemność i tworzyć więź pomiędzy nim a rodzicem. Możemy podpatrzeć kilka ruchów z technik masażu dla niemowląt, jednak nie musimy wykonywać pełnego masażu przy każdej aplikacji kremu. Do masażu dziecka najlepiej skorzystać z oliwki, która daje lepszy poślizg i pozwala na dłuższe masowanie maluszka.

Obraz
© Materiały prasowe

Czy dorosły może korzystać z kosmetyków dla niemowląt i małych dzieci?

Jak najbardziej tak. Co prawda nie znajdziemy w tych kosmetykach składników przeciwzmarszczkowych, ale mają dobre właściwości nawilżające i ochronne. Szczególnie polecamy przyjrzeć się:

  • żelom do mycia ciała – w sytuacji awaryjnej lub na wakacjach takiego kosmetyku możemy użyć do całego ciała, łącznie z twarzą i okolicami intymnymi.
  • pudrowi, który możemy stosować jako kosmetyk przeciwko poceniu się. Polecamy go szczególnie kobietom z obfitymi piersiami – puder zapewni przyjemną suchość i na miejsca łatwo ulegające otarciom, jak wewnętrzna strona ud.
  • kremom i balsamom do ciała – dorosły spokojnie może stosować do nawilżania ciała kosmetyki przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci.
  • kosmetykom przeciwsłonecznym – zwykle są niedrogie i nie podrażniają, świetnie sprawdzą się także dla dorosłych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:Materiał Partnera
Komentarze (29)