Żyć lepiejKtóra cysterna jedzie? Test zrobił w sieci furorę

Która cysterna jedzie? Test zrobił w sieci furorę

Czy tylko jedna odpowiedź jest poprawna? Intrygujący rysunek podzielił internautów, bo błyskotliwa zagadka wcale nie jest taka łatwa do rozwiązania. Jeśli chcecie spróbować swoich sił, koniecznie zerknijcie poniżej.

Który pojazd się porusza?
(twitter.com/Meshalmahi)
Który pojazd się porusza? (twitter.com/Meshalmahi)
Źródło zdjęć: © Twitter

To wyjątkowo podchwytliwy test. Zagadka logiczna z trzema pojazdami stanowi niezłą zagwostkę, a zdania w tym przypadku mogą być podzielone. Każdą odpowiedź da się sensownie uzasadnić, dlatego tak trudno wybrać tylko jedną. Przyjrzyjcie się uważnie obrazkowi i zawartym na nim wskazówkom. Dobrze przemyślcie sprawę i zdecydujcie, które rozwiązanie najbardziej do was przemawia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rozwiąż łamigłówkę. To wcale nie jest takie proste

Zagadka z cysternami. Która z nich się porusza?

Rysunek jest bardzo prosty. Przedstawia w przekroju trzy pojazdy, które transportują ciecz. Być może wodę, może paliwo – nie ma to wielkiego znaczenia. Za każdym razem płyn układa się w nieco inny, ale zawsze charakterystyczny sposób. I to właśnie stanowi klucz do rozwiązania. Nad całością znajduje się też czerwona strzałka wskazująca kierunek ruchu. Towarzyszące rysunkowi pytanie wydaje się proste. Który pojazd się porusza: A, B czy C? Nawet jeśli właściwa odpowiedź narzuca się sama, warto się nad nią zastanowić. Obrazkowa zagadka logiczna jest dość podchwytliwa.

Możliwe rozwiązania. Które wyjaśnienie najbardziej pasuje?

W tym przypadku każdy może mieć własne zdanie i się przy nim upierać, dlatego najlepiej przeanalizujmy wszystkie możliwości po kolei. Z obrazków wynika, że tak naprawdę każdy z widocznych pojazdów się porusza, tylko z innym przyspieszeniem. Na rysunku A mamy do czynienia z nagłym hamowaniem w trakcie jazdy, które sprawiło, że woda spłynęła na sam przód cysterny.

Rysunek B pokazuje stabilną jazdę z jednostajną prędkością. Z tego powodu widoczna na przekroju ciecz faluje. Gdyby pojazd stał nieruchomo, tafla byłaby całkowicie płaska. Z kolei opcja C obrazuje jadącą ciężarówkę, która zaczyna przyspieszać, a więc woda przesuwa się na tył zgodnie z prawem bezwładności.

Czy te wyjaśnienia brzmią przekonująco? A może macie zupełnie inny pomysł oraz uzasadnienie i chcecie się nimi podzielić? Zapraszamy do dyskusji, przecież zagadki logiczne zwykle budzą wielkie emocje.

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (238)