Kuchnia otwarta czy zamknięta?

Kuchnia otwarta czy zamknięta?

Kuchnia otwarta czy zamknięta?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
24.09.2018 16:03

Wiele osób przed wyborem projektu domu albo rozpoczęciem przekształcania układu zakupionego mieszkania zastanawia się, która z opcji będzie lepsza: kuchnia otwarta czy zamknięta? Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, a wybór powinien zależeć od gustu, stylu życia i rozmieszczenia innych pomieszczeń.

Wady i zalety kuchni otwartej na salon

Kuchnia otwarta to taka, która stanowi integralną lub umownie odgrodzoną część salonu. Granicę może wyznaczać stół jadalny lub wyspa. Ten rodzaj kuchni będzie idealny, gdy do dyspozycji domowników pozostają mniejsze przestrzenie. Otwarcie, przynajmniej częściowe, kuchni na salon daje oddech i pozwala cieszyć się obszerniejszym pomieszczeniem.

Do plusów kuchni otwartej na salon zaliczyć można między innymi fakt, że pozwala na swobodną komunikację między domownikami lub gospodarzami a gośćmi. To także doskonałe rozwiązanie przy wspólnym gotowaniu i przygotowywaniu przyjęć. Otwarte kuchnie dają więcej przestrzeni, a przez to również i salon wydaje się większy.

Obraz
© Materiały prasowe

Otwarcie kuchni wiąże się jednak także z kilkoma wadami. Pierwszą z nich jest to, że bałagan po gotowaniu czy codziennym użytkowaniu kuchni jest zawsze widoczny. Nie jest to zatem najlepsze rozwiązanie dla osób, którym daleko do pedanterii. Poza tym wybierając kuchnię otwartą, należy liczyć się z ciągłym mieszaniem się zapachów w domu.

Kuchnia zamknięta – plusy i minusy

Kuchnię zamkniętą otaczają cztery ściany, najczęściej ma też zamontowane drzwi wewnętrzne. Nie zawsze musi natomiast sąsiadować z salonem, choć jego położenie blisko kuchni może okazać się niezwykle funkcjonalne.

To, co w kuchni otwartej będzie minusem, w kuchni zamkniętej przekuje się w plus, i odwrotnie. Zatem kuchnia zamknięta pozwoli oddzielić dwie strefy – jadalną i wypoczynkową. Zapachy nie będą się mieszać, a bałagan pozostawiony w kuchni najpewniej zostanie niezauważony przez gości. Zaletą kuchni zamkniętej bez wątpienia będzie to, że pozwala na zamontowanie większej ilości szafek, zwłaszcza górnych. Dlatego bez problemu da się w niej pomieścić wszystkie mniej lub bardziej potrzebne sprzęty i akcesoria kuchenne.

Obraz
© Materiały prasowe

Wadą kuchni zamkniętej będzie utrudniona komunikacja i bardziej skomplikowana droga przenoszenia potraw czy naczyń do części jadalnej salonu. Może się zdarzyć, że ograniczona przestrzeń będzie utrudniała poruszanie się po samej kuchni.

Kuchnia otwarta i zamknięta – aranżacje

Kuchnia otwarta i zamknięta to dwa różne układy, które wymagają innych rozwiązań. W kuchni otwartej należy zwrócić uwagę na pojemność szafek dolnych. Przyda się szuflada cargo czy dodatkowa półka nad okapem. Modnym rozwiązaniem w kuchniach otwartych jest zbudowanie wyspy, gdzie znaleźć może się kuchenka z ozdobnym okapem. Wyspa może mieć również blat użytkowy, który posłuży za barek. O wiele bardziej estetyczny może okazać się także sprzęt w zabudowie (zmywarka, lodówka itp.).

Zamknięta kuchnia pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni, choć najczęściej pasować będą tylko meble na wymiar. Sprzęt AGD nie musi być wbudowany, natomiast zlew czy kuchenka mogą znaleźć się w dowolnych miejscach, według uznania domowników.