Lodówki – ranking niezawodności
Klasa energetyczna, wielkość, hałas emitowany podczas pracy, dodatkowe funkcje – to wszystko ma wpływ nie tylko na cenę, ale również na wydajność lodówki. Ranking niezawodności jest ułatwieniem dla wszystkich, którzy noszą się z zamiarem kupna tego urządzenia AGD. Najlepsze sprzęty potrafią posłużyć przez długie lata bez konieczności dokonywania większych napraw. Co więcej, sprzyjają oszczędnościom na rachunkach za prąd.
Jakie parametry powinna mieć lodówka?
Dobra lodówka to taka, która odpowiada na potrzeby domowników. Jej pojemność musi być wystarczająca do przechowywania zapasów żywności (120 litrów na jedną osobę i 30 na każdą kolejną). Najpopularniejsze modele mają pojemność około 160 litrów. Standardem w polskich domach są chłodziarko-zamrażarki. Oddzielna komora do mrożenia mieści zwykle o około połowę mniej niż komora chłodząca.
Małe lodówki jednodrzwiowe w nowoczesnych kuchniach zaczynają ustępować miejsca lodówkom dwudrzwiowym. Sprzęt typu Side by Side należy do najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń chłodzących. Mają pojemność użytkową powyżej 300 litrów i szereg dodatkowych funkcji, takich jak No Frost (eliminowanie szronu), Twin Cooling (niezależny nawiew powietrza do chłodziarki i zamrażarki), Multi Flow (błyskawiczny powrót do optymalnej temperatury po otwarciu drzwiczek). W wyposażeniu mogą znajdować się kostkarka do lodu i dyfuzor do wody.
O wydajności lodówki informuje parametr zwany klasą energetyczną. Jest to wartość mierzona w procentach i podawana w skali A–G. Lodówki o klasie A, A+, A++ i A+++ zużywają najmniej prądu. Każdy kolejny plus należy odczytywać jako o 10% mniejszy pobór energii. We wszystkich krajach Unii Europejskiej system oznaczania klasy energetycznej wygląda tak samo.
Najlepsza lodówka – ranking
Aby znaleźć najlepszą lodówkę, trzeba określić swoje priorytety. Dla jednych jest to wielkość urządzenia i jego funkcjonalność, dla innych oszczędność prądu. Są też i tacy, którzy decyzję uzależniają od designu – lodówka ma pasować do aranżacji kuchni. Pod względem parametrów technicznych przodują takie modele jak:
- Samsung Chef Collection RB41J7839S4 (A+++)
Chef Collection to jeden z najczęściej wybieranych modeli lodówek od Samsunga. Wyróżnia się nowoczesnych wyglądem (obudowa ze stali szczotkowanej i podświetlany uchwyt) i dużą wytrzymałością półek, które są wykonane ze szkła hartowanego. Oferuje funkcje Twin Cooling Plus, Metal Cooling, No Frost, Power Freeze (szybkie zamrażanie) i Power Cool (szybkie chłodzenie). Dużą zaletą tej lodówki jest szuflada Fresh Zone, która służy do przechowywania mięsa i ryb.
- Whirlpool BSNF8122OX (A++)
Lodówka Whirlpool BSNF8122OX to energooszczędna propozycja od amerykańskiego producenta. Jest wyposażona w technologie Supreme Dual No Frost i Fresh Control. W urządzeniu tym bardzo ciekawymi rozwiązaniami są pojemnik Maxi Crisper z separatorem służącym do oddzielania od siebie produktów, które nie powinny być przechowywane razem, a także Xlent Fit, czyli konstrukcja umożliwiająca otwieranie drzwi w osi urządzenia – tak, by bez trudu zmieściło się nawet w bardzo małej kuchni.
- Bosch KGV36KL32 (A++)
Model Bosch KGV36KL32 jest chłodziarko-zamrażarką, która charakteryzuje się bardzo dużą wydajnością. Ma wiele funkcjonalnych komór, w tym VitaFresh na owoce i warzywa oraz Bigbox na mrożonki. Jest wyposażona również w stelaż na butelki. Oferuje technologię LowFrost – spowalnia osadzanie się szronu na wewnętrznych ściankach, dzięki czemu nie trzeba jej często rozmrażać.
- Amica FK3336.3 DFCXAA (A++)
Lodówka Amica FK3336.3 DFCXAA to niedrogie urządzenie z technologią No Frost. Jest sterowane panelem sensorycznym i pracuje bardzo cicho. W środku ma ruchome półki i balkoniki, które można rozmieszczać według indywidualnych potrzeb, czyli tak, by w lodówce bez trudu zmieściły się naczynia i butelki o niestandardowym kształcie. W modelu Amica FK3336.3 DFCXAA użytkownicy bardzo cenią sobie alarm niedomkniętych drzwi.
Wszystkie wymienione lodówki wolnostojące odpowiadają potrzebom przeciętnej rodziny. Lodówki dwudrzwiowe to nieco droższe rozwiązania do dużego domu.