Małe owady w roślinach. Pozbędziesz się ich tym opryskiem
Skoczogonki to niepozorne insekty, które mogą stać się prawdziwym utrapieniem dla miłośników roślin domowych. Jak skutecznie poradzić sobie z ich inwazją i ochronić swoje rośliny? Istnieje na to kilka sposobów.
Skoczogonki to małe owady, które często można spotkać w donicach i ogrodach. Są niewielkie, mają około 2-5 mm długości i przypominają przecinki w kolorze białym, czarnym lub brązowym. Ich zdolność do skakania na odległość do 20 razy większą niż ich ciało sprawia, że są trudne do złapania. W Polsce możemy spotkać ok. 500 gatunków skoczogonków, a każdy może wyrządzić szkody w domowej roślinności.
Choć skoczogonki nie zagrażają ludziom, mogą być niebezpieczne dla roślin. Żywią się martwą materią organiczną i uwielbiają żyzną, bogatą w związki organiczne glebę. Kiedy brakuje im odpowiedniego pokarmu, przenoszą się na rośliny, co może prowadzić do ich uszkodzenia. Szybkie mnożenie się tych owadów jest szczególnie problematyczne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sposoby na owady
Domowe sposoby na walkę ze skoczogonkami
Zauważając skoczogonki w roślinach, możemy sięgnąć po kilka sprawdzonych metod. Jednym z najprostszych sposobów jest oprysk z sody oczyszczonej. Nie można go jednak robić częściej niż raz w tygodniu.
Aby przygotować oprysk, należy wymieszać łyżeczkę sody, łyżeczkę soli Epsom i pół łyżeczki amoniaku w dwóch litrach wody. Po dokładnym wymieszaniu podlewamy rośliny, a następnie nawadniamy je czystą wodą. Preparat ten działa jak nawóz, poprawiając wzrost roślin, zwalczając szkodniki i ograniczając rozwój chorób grzybowych.
Innymi sposobami na zwalczenie skoczogonków są:
- oprószenie gleby cynamonem i opryski z wody z cynamonem,
- podlewanie roztworem wody utlenionej,
- podlewanie wywarem z czosnku,
- moczenie doniczki w wodzie przez dwie lub trzy godziny, aby brzeg doniczki wystawał nad wodę, a skoczogonki wyjdą z ziemi do wody,
- wymiana ziemi w doniczce.
Środki zapobiegające i wymiana podłoża
Aby pozbyć się skoczogonków i zapobiec ich powrotnemu pojawieniu się, warto zastanowić się nad całkowitą wymianą ziemi w doniczkach. Nowe podłoże nie powinno zawierać kompostów, które są atrakcyjne dla insektów. Dobrze jest także monitorować wilgotność gleby - skoczogonki lubią mokre i ciepłe miejsca. Przesuszenie może więc zapobiec ich rozmnażaniu.
Jeśli problem skoczogonków się powtarza, warto przyjrzeć się glebie dostępnej w sklepach. Niestety, to ona może zawierać już te owady. Dlatego czasem warto poszukać alternatywnych dostawców ziemi, żeby uniknąć problemu u źródła.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.