Trwa ładowanie...

Małe telemaniaki to "produkt" rodziców

Jeśli rodzice spędzają dużo czasu przed telewizorem, ich dzieci będą prawdopodobnie robiły to samo - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu, których badania zostały opublikowane na łamach "BMC Public Health".
Share
Małe telemaniaki to "produkt" rodziców
Źródło: Jupiterimages
d1jmzrg

Jeśli rodzice spędzają dużo czasu przed telewizorem, ich dzieci będą prawdopodobnie robiły to samo - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu, których badania zostały opublikowane na łamach "BMC Public Health". W swoich badaniach naukowcy skoncentrowali się na wpływie trybu życia rodziców na aktywność fizyczną dzieci i ilość czasu, który poświęcają na oglądanie telewizji.

Jak wynika z ich obserwacji, ryzyko, że córka będzie spędzała przed telewizorem ponad cztery godziny dziennie wzrasta ponad 3,5-krotnie, jeżeli rodzice oglądają telewizję przez 2 - 4 godziny dziennie. W przypadku chłopców ryzyko wzrasta ponad 10-krotnie, jeśli rodzice oglądają telewizję przez ponad cztery godziny dziennie. Biorące udział w badaniach dzieci były rekrutowane w 40 szkołach podstawowych w Bristolu.

Choć nie wykryto zależności między czasem, który rodzice i dzieci poświęcali na aktywność fizyczną, autor badań dr Russ Jago zauważa, że wiele dzieci nie otrzymuje rekomendowanej dawki ruchu, natomiast bardzo wiele spędza przed telewizorem więcej czasu niż powinny.

d1jmzrg

- Rodzice nie muszą być aktywni, aby ich dzieci były aktywne. Powinni jednak poszukać sposobów, które pomogą zwiększyć poziom aktywności dzieci, na przykład zachęcać do chodzenia do szkoły pieszo i zabawy na świeżym powietrzu - mówi dr Jago.

Dr Mike Knapton z Brytyjskiej Fundacji Serca, która ufundowała badania, zauważa, że rodziny, które "zapuściły korzenie w sofie i oglądają telewizję przez ponad cztery godziny każdego wieczoru to niepokojący obraz nawyków dzieci".

* TELEWIZJA PODWAJA RYZYKO ASTMY U DZIECI*

d1jmzrg

Podziel się opinią

Share
d1jmzrg
d1jmzrg