Masz cztery lub więcej dzieci? Możesz się starać o blisko 1600 zł dopłaty od ZUS‑u
"Mama 4 +" to program, który ma pomóc w godnym życiu osobom, które poświęciły się wychowywaniu dzieci. Jakie warunki trzeba spełnić, by w tym roku otrzymać świadczenie? Wyjaśniamy wytyczne przedstawione przez ZUS.
14.03.2023 | aktual.: 14.03.2023 20:26
Wbrew pozorom program "Mama 4 +" przeznaczony jest nie tylko dla mam. Okazuje się, że z dodatkowego świadczenia mogą korzystać także ojcowie. Aby jednak je otrzymać, trzeba spełnić kilka konkretnych warunków.
Zasady otrzymania pieniędzy z programu "Mama 4 +"
Program "Mama 4 +" skierowany jest do osób, które wychowały przynajmniej czwórkę dzieci i osiągnęły już wiek emerytalny. Bardzo często to właśnie mamy poświęcały się w całości rodzinie, rezygnując przy tym z pracy zawodowej. Przez to wielu z nim po skończeniu 60. lat nie przysługuje emerytura ze względu na to, że pracowały za krótko lub nigdy nie podjęły zatrudnienia.
Nazwa może sugerować, że jest on skierowany wyłącznie do pań, jednak jak podkreślają przedstawiciele ZUS-u, w konkretnych przypadkach mogą to być także panowie. Mężczyźni chcący ubiegać się o udział w tego typu programie muszą skończyć 65 lat i udowodnić, że to właśnie oni wychowywali przynajmniej czwórkę dzieci, np. w przypadku, gdy matka zmarła lub się nimi nie interesowała.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To jednak nie koniec warunków, które należy spełnić, by otrzymać dodatkowe pieniądze od ZUS-u. Osoby, którym przysługuje dopłata z programu "Mama 4 +" muszą mieszkać w Polsce i mieć polskie obywatelstwo. Wyjątkiem są jednak obywatele jednego z państw członkowskich UE czy EFTA wraz z zalegalizowanym pobytem w naszym kraju. To ważne, by wykazać się także, że po 16 roku życia to właśnie tutaj przez co najmniej 10 lat "mieli ośrodek interesów życiowych".
Czytaj też: Justyna Wydrzyńska usłyszała wyrok za pomoc w aborcji. To pierwszy taki przypadek w Europie
Ile pieniędzy można dostać z programu "Mama 4 +"?
Co roku kwota, jaką ZUS wypłaca w ramach programu "Mama 4 +" jest waloryzowana i wynosi tyle ile minimalna emerytura. Od 1 marca 2023 roku jest to 1588,44 złote brutto. Warto zaznaczyć, że tyle otrzymają wyłącznie osoby, które wykazały brak innego dochodu.
Jeśli natomiast pobierają emeryturę lub rentę mniejszą niż minimalna, dostaną swego rodzaju wyrównanie. Przykładowo, jeśli osoba, której przyznano dodatkowe środki wykazała, że co miesiąc otrzymuje 1000 zł emerytury, z programu "Mama 4 +" otrzyma wyłącznie 588,44 złote brutto, tak by w sumie kwota ta była równa minimalnej emeryturze.
Jakie dokumenty trzeba złożyć, żeby dostać świadczenie "Mama 4 +"?
Niestety w przeciwieństwie do 14. emerytury, którą otrzymujemy z automatu, aby dostać pieniądze z programu "Mama 4 +", trzeba najpierw złożyć stosowny wniosek, który można pobrać w każdym urzędzie ZUS. Dodatkowo należy mieć ze sobą także m.in. wszystkie niezbędne dokumenty potwierdzające ewentualne dochody, zagraniczne akty urodzenia dzieci, jeśli urodziły się w innych krajach, oświadczenie o sytuacji majątkowej i rodzinnej, a także akt zgonu matki, w przypadku jej śmierci.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl