Masz na to tylko 2 tygodnie. Później skarbówka nałoży grzywnę

Lepiej przypilnować terminu złożenia deklaracji PCC-3. W przeciwnym razie będą nam grozić kary pieniężne. Niezapłacony podatek od czynności cywilnoprawnych słono kosztuje – nawet blisko 70 tysięcy złotych. Oto kto powinien uważać.

Lepiej nie zapomnieć o deklaracji PCC-3
Lepiej nie zapomnieć o deklaracji PCC-3
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Maciej Matlak

Formularz podatkowy PCC-3 to druk, który pozwala nam zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, w tym także umowę kupna-sprzedaży, zamiany czy darowizny. Podatek powinna zapłacić osoba, która kupuje, zamienia, a także jest obdarowywana. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku chociażby ustanowienia hipoteki, umowy spółki cywilnej, podziału spadku czy pożyczki finansowej.

Deklaracja PCC-3 - kiedy trzeba ją złożyć?

Częstym przypadkiem, kiedy powinniśmy złożyć deklarację PCC-3 jest na przykład sytuacja, gdy kupujemy używany samochód, którego wartość przekroczyła tysiąc złotych. W takim wypadku należy wysłać wypełniony formularz PCC-3 do przypisanego nam urzędu skarbowego - możemy to zrobić przez internet – oraz zapłacić przelewem podatek. Mamy na to 14 dni, które liczą się od daty zawarcia umowy.

W jakiej wysokości jest podatek? Istnieje kilka stawek podatkowych, wszystko więc zależy od umowy cywilnoprawnej, którą podpisaliśmy. Jeśli jest to sprzedaż, zamiana albo umowa o podzielenie spadku, zniesienie współwłasności oraz darowizny – 2 proc., tak będzie chociażby w przypadku kupna używanego samochodu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Program Money.pl 11.01 | Co dalej z emeryturami Polaków? Ekspert tłumaczy wszystkie zawiłości

Nie zapomnij o PCC-3. Koszty mogą być wysokie

Deklaracja PCC-3 musi być złożona obowiązkowo i terminowo. Jeśli tego nie zrobimy, zostanie to uznane za wykroczenie skarbowe, za które grozi grzywna. Jej wysokość jest uzależniona od poziomu minimalnego wynagrodzenia i może wynosić od 1/10 do dwudziestokrotności jego wysokości.

W 2023 roku płaca minimalna wynosi 3490 złotych brutto. To oznacza, że musimy liczyć się z widełkami od 349 do 69,8 tysięcy złotych. Po kolejnej zapowiedzianej podwyżce minimalnego wynagrodzenia w lipcu 2023 roku kara może jednak jeszcze wzrosnąć - aż do 72 tysięcy złotych.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (9)