Melania Trump uhonorowała 13 odważnych kobiet
Melania Trump wręczyła nagrody International Women of Courage 2017 i była to pierwsza tego typu aktywność pierwszej damy Stanów Zjednoczonych po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na prezydenta. Melania Trump wyróżniła 13 wyjątkowych kobiet z całego świata, które wykazały się niezwykłą odwagą, stając się przykładem dla ludzi na całym świecie.
13 wspaniałych
Bangladesz, Kolumbia, Irak czy Papua Nowa Gwinea – to miejsca, z których pochodzą tegoroczne laureatki, o których Melania Trump tak mówiła w swoim przemówieniu:
*- Czuję się wyjątkowo mała przy tych 13 niezwykłych i inspirujących kobietach, które ofiarowały tak wiele innym ludziom, nie zważając na niewyobrażalne zagrożenia dla własnego życia. *
Walka o pokój, sprawiedliwość, równość płci i prawa człowieka – to z tego powodu wspomniane laureatki pojawiły się w Waszyngtonie. W sumie od pierwszej edycji IWOC w 2007 roku Departament Stanów Zjednoczonych uhonorował ponad 100 kobiet.
Laureatki IWOC 2017
Wśród tegorocznych laureatek znalazły się m.in. Natalia Ponce z Kolumbii, która kilka lat temu została zaatakowana kwasem siarkowym przez nieznanego sprawcę. To wydarzenie na zawsze zmieniło nie tylko jej twarz, ale też sprawiło, że zaczęła głośno mówić o prawach kobiet w Kolumbii i przemocy wobec słabszych w tym kraju. Od dwóch lat Natalia Ponce wspiera inne ofiary podobnych przestępstw.
Prawdziwe bohaterki
Nagrodę z rąk Melanii Trump odebrała także Malebogo Molefhe z Botswany, adwokatka walcząca o równouprawnienie. Kobieta kilka lat temu została zaatakowana przez swojego byłego chłopaka, który strzelił do niej osiem razy, po czym zostawił ją na ulicy.
One walczą o cały świat!
Jannat Al. Ghezi – zastępczyni dyrektora Organizacji Wolności Kobiet w Iraku, Fadia Najib Themen z Jemenu, która chce chronić dzieci przed rekrutacją do ISIS i radykalizacją czy siostra Carolin Tahhan Fachakh pracująca z dziećmi i kobietami w syryjskim Damaszku – to kolejne kobiety nagrodzone IWOC 2017.
Czy odpowiedziałabyś "TAK"?
- Zadaję sobie pytanie: Czy będziesz mieć w sobie tyle siły, odwagi i przekonania, by stawić czoła i walczyć o to, w co wierzysz? – powiedziała Melania Trump, kierując swoje słowa nie tylko do laureatek, ale także do kobiet na całym świecie. Być może do siebie samej także. – Niesamowite, że każda z uhonorowanych dzisiaj kobiet odważnie odpowiedziała: „TAK” na te wszystkie pytania – dodała pierwsza dama, określając kobiety zgromadzone na sali jako prawdziwe bohaterki.
Ważny sygnał z Waszyngtonu
Warto dodać, że od początku w gali IWOC uczestniczyły najważniejsze kobiety Stanów Zjednoczonych, a wśród nich m.in. Michelle Obama czy Hillary Clinton, która przewodniczyła wydarzeniu także wówczas, gdy piastowała stanowisko sekretarz stanu.
Udział Melanii Trump to dla niej ważny moment, który jest pierwszym sygnałem, że pierwsza dama zaczyna swoją pracę. Choć na ten moment Melania Trump dzieli życie między Nowy Jork a Palm Springs, gdzie w weekendy spotyka się z Donaldem Trumpem, wszystko wskazuje na to, że chce mocniej zaangażować się w obowiązki pierwszej damy USA.
Melania Trump przemawia do kobiet
- Bardzo proszę was, aby zwycięstwo tych heroicznych kobiet zainspirowało was do działania, żebyście uświadomiły sobie, jaka siła w was drzemie – powiedziała Melania Trump.* – Przestańcie się bać –* dodała.
Anielski płaszcz i siła "czerwonej podeszwy"
Choć to w spotkaniu Melanii Trump z najdzielniejszymi kobietami świata rzecz najmniej ważna, nie sposób nie zauważyć jej stylizacji. Wydaje się nam, że to nie przypadek, że pierwsza dama zdecydowała się na szlachetną, niewinną i anielską biel. W roli głównej sukienka – płaszcz z kolekcji domu mody Roland Mouret, którego koszt to 3 tys. dolarów! Do tego para eleganckich i przykuwających wzrok „czerwonych podeszw”, stworzonych z półprzezroczystego tworzywa. Kultowe szpilki Christiana Louboutina dodały całości ekstrawagancji i siły.
Kobiety z całego świata uhonorowane nagrodą IWOC 2017
Oto cała lista laureatek nagrody IWOC 2017:
- Sharmin Akter - aktywistka z Bangladeszu
- Malebogo Molefhe - działaczka z Botswany
- Natalia Ponce de Leon - dyrektorka i założycielka fundacji Natalia Ponce de Leon w Kolumbii
- Rebecca Kabugho - działaczka społeczna i polityczna w Demokratycznej Republice Konga.
- Jannat Al Ghezi - zastępczyni dyrektor The Organization of Women’s Freedom w Iraku
- Major Aichatou Ousmane Issaka - zastępczyni dyrektor Social Work at the Military Hospital w Nigerii
- Veronica Simogun - dyrektorka i założycielka Family for Change Association z Papui Nowej Gwinei
- Cindy Arlette Contreras Bautista - adwokatka i założycielka organizacji Not One Woman Less z Peru
- Sandya Eknelygoda - działaczka społeczna ze Sri Lanki
- Siostra Carolin Tahhan Fachakh - działaczka społeczna z Syrii
- Saadet Ozkan - promotorka i aktywistka z Turcji
- Nguyen Ngoc Nhu Quynh - blogerka i działaczka społeczna z Wietnamu
- Fadia Najib Thabet - działaczka i aktywistka z Jemenu