MIÓD
Jak na tle brązowego i białego cukru plasowuje się miód, który uznawany jest za królestwo minerałów i składników odżywczych?
- Miód to naturalna forma cukru wytwarzanego przez pszczoły – opisuje Maja Lewandowska.* - Oprócz cukrów, w miodzie znajdziemy niewielkie ilości składników mineralnych, witaminy z grupy B oraz białka, garbniki, woski, olejki lotne, pyłki kwiatowe, enzymy i kwasy organiczne. To właśnie te składniki odpowiadają za prozdrowotne właściwości miodu, który wzmacnia serce, działa przeciwbiegunkowo, obniża ciśnienie tętnicze krwi, koi nerwy, działając nasennie, ma właściwości antybakteryjne i łagodzi skutki przeziębienia –* wymienia dietetyczka, ale zaznacza, że miód wciąż jest równie kaloryczny, jak biały czy brązowy cukier.
Magdalena Hermanowska jest tego samego zdania i zaleca włączenie miodu do swojego menu, ale w umiarkowanych ilościach.
- Zawiera nieco więcej składników odżywczych, ale stanowią one jedynie około 20% jego masy. W badaniach zauważono, że miód ma nieco mniej szkodliwy wpływ na metabolizm niż biały cukier. Choć jest lepszą alternatywą dla syropu kukurydzianego o wysokiej koncentracji fruktozy, to nadal jest to niedoskonała substancja słodząca.