Miód, stewia i agawa - cała prawda o zamiennikach białego cukru
Czy istnieje coś takiego jak zdrowy cukier alternatywny?
- Biały cukier to najbardziej popularna substancja słodząca na świecie, biały rafinowany cukier buraczany, czysta sacharoza chemicznie oddzielona od melasy, nie mająca żadnych korzystnych właściwości dla naszego organizmu. Produkt całkowicie zbędny w naszej diecie – komentuje słynna dietetyczna Maja Lewandowska z Naturhouse Gdańsk Morena.
*Efekty? *Nadwaga, cukrzyca, próchnica, grzybica – to tylko kilka z wielu chorób, których rozwój przypisuje się nadmiernemu spożyciu cukru. Badania wykazały również, że wysokie spożycie cukru sprzyja depresji.
- To jeden z najgorszych składników naszej dzisiejszej diety – dodaje Magdalena Hermanowska.* - To czysta energia, pozbawiona wartości odżywczych, która możesz rozregulować metabolizm, uszkadzać kolagen i zmniejszać wchłanianie witaminy C. Choć działa pobudzająco na organizm, a „odpręża” już około 2-3 łyżeczki cukru, efekt utrzymuje się bardzo krótko. Dowiedziono, że uzależnienie od cukru jest podobne do tego, które można zauważyć np. przy spożyciu narkotyków. Im więcej go zjadasz, tym więcej potrzebujesz, aby uczucie przyjemności było zadowalające –* podsumowuje.
Choć biały cukier jest bardzo szkodliwy dla zdrowia, większość z nas nie wyobraża sobie bez niego życia. My Polacy cukrzymy wszystko! Ostatnio jednak próbujemy zastępować biały cukier jego teoretycznie lepszymi zamiennikami. Czy miód, agawa czy brązowy cukier są lepsze od tego białego? Czy mogą być zdrowe? Oto cała prawda o słodzikach! *
*Zobacz także: Jak gotować bez soli? 12 zamienników
Domowy niezbędnik: