Trwa ładowanie...
d2p77r5

Miodokrzew zapobiega rakowi piersi

Miodokrzew może pomóc powstrzymać rozwój nowotworu piersi. Wynika tak z badań naukowców z Wydziału Biochemii Uniwersytetu Stellenbosch w Republice Południowej Afryki.
Share
d2p77r5

Miodokrzew może pomóc powstrzymać rozwój nowotworu piersi. Wynika tak z badań naukowców z Wydziału Biochemii Uniwersytetu Stellenbosch w Republice Południowej Afryki.

Należący do gatunku roślin fynbos - miodokrzew stosowany do przygotowywania herbat o niezwykłym smaku zapobiega wywołanemu estrogenem wzrostowi komórek raka sutka poprzez ukierunkowanie i hamowanie receptorów estrogenu.

- Istnieje możliwość, że to badanie znacząco przysłuży się kobietom, u których w przyszłości zdiagnozowany zostanie rak piersi. Zwłaszcza biorąc pod uwagę globalną potrzebę lepszego zrozumienia tej choroby i skuteczniejszego leczenia - mówią autorzy analiz.

d2p77r5

Badania ewentualnych korzyści z działania wyciągu z miodokrzewu u chorych na raka piersi są w początkowej fazie. Wyniki są obiecujące. Podczas, gdy inne leki na raka piersi mogą zwiększać ryzyko raka macicy, ekstrakty z miodokrzewu nie mają tego efektu.

Herbata z miodokrzewu zawiera przeciwutleniacze, które wpływają pozytywnie na układ odpornościowy, obniżają ciśnienie krwi, spowalniają proces starzenia, hamują produkcję komórek nowotworowych. Kwasy fenolowe - dobroczynnie działają na przewód pokarmowy, gdyż chronią błonę śluzową i nadają naparowi właściwości rozkurczające (jest to szczególnie istotne przy zapaleniach jelit i dolegliwościach menstruacyjnych).

Honeybusch jest też skarbnicą mikroelementów. W swoim składzie ma: żelazo - zapobiega anemii (ważne dla kobiet w ciąży); potas, miedź, wapno, mangan, magnez; fluor - korzystnie wpływa na szkliwo zębów; cynk - korzystnie wpływa na skórę; kwercetyna - hamuje uwalnianie histaminy, co pomaga zwalczyć alergie; flawonoidy - są naturalnym środkiem antydepresyjnym.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem u kobiet. Stanowi główną przyczyną zgonów z powodu raka wśród pacjentek na całym świecie. Pomimo wysokiej zachorowalności w krajach zachodnich, 89 proc. kobiet ze zdiagnozowanym rakiem piersi żyje 5 lat po diagnozie, co jest spowodowane dość dobrym wykrywaniem i leczeniem nowotworu. Jak wynika ze statystyk Światowej Organizacji Zdrowia, co roku na raka piersi umiera ponad pół miliona kobiet.

d2p77r5

Największym czynnikiem ryzyka, po płci, jest wiek - około 81 proc. raków sutka występuje u kobiet w wieku powyżej 50 lat.

Co roku rozpoznaje się raka piersi u większej liczby pacjentów, ale wskaźniki przeżycia są lepsze - prawdopodobnie w wyniku skuteczniejszego leczenia i wczesnego wykrywania choroby.

W Polsce co roku notuje się około 12 tysięcy nowych przypadków raka piersi, z czego prawie połowa kończy się śmiercią. Te smutne dane pochodzą z raportu Krajowego Rejestru Nowotworów. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej wynikom badań naukowców.

d2p77r5

Wyniki badań oparte na analizie zmian molekularnych w DNA i RNA komórek nowotworowych raka piersi zostały opublikowane w naukowym piśmie „Nature”. Naukowcom udało się wyróżnić cztery główne grupy nowotworu piersi.- Na postawie przeprowadzonych badań możemy stwierdzić, że jesteśmy już tylko o krok od zrozumienia genetycznego pochodzenia czterech głównych podtypów raka piersi - przyznał naukowiec Matthew Ellis z Washington University School of Medicine i Siteman Cancer Center. - Teraz możemy badać, jakie leki są najlepsze dla pacjentów o określonym podtypie raka piersi - dodał.

Okazało się, że mechanizm molekularny powstawania nowotworu piersi nie jest aż tak skomplikowany, jak zakładano. W jednym z podtypów guzów naukowcy zauważyli, że mutacje raka piersi są podobne do tych, które występują również w nowotworze jajnika. To tłumaczy, dlaczego kobiety w grupie podwyższonego ryzyka rozwinięcia się nowotworu piersi, mają również większe predyspozycje do zachorowania na raka jajnika.

(fot. infografika.wp.pl)

(gabi/mtr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

* Eksperci: 70 proc. Polaków należy do grupy zagrożonej czerniakiem*

* Ważna wiadomość dla kobiet z rakiem piersi*

* Kuchnia antyrakowa*

d2p77r5

Podziel się opinią

Share
d2p77r5
d2p77r5