Niewielki, ale pojemny. Portfel do małej torebki
Niektóre z nas wolą nosić niewielkie i poręczne akcesoria. Jeśli nie zbierasz mnóstwa kart lojalnościowych albo płacisz głównie gotówką i potrzebujesz czegoś do przechowywania dokumentów, możesz wybrać mały portfel lub portmonetkę.
Mały też się sprawdzi
Pojemne portfele przypominające wyglądem kopertówkę są bardzo praktyczne, ponieważ możemy w nich schować mnóstwo kart wszelkiego rodzaju, dowód osobisty, prawo jazdy, a także inne drobne rzeczy, chociażby pendrive'a czy malutki błyszczyk do ust. Czasami jednak potrzebujemy czegoś zdecydowanie mniejszego, kiedy chcemy zaoszczędzić miejsce w torebce albo kiedy po prostu nosimy niewielką torebkę i większe modele się w niej nie zmieszczą. Dobrym rozwiązaniem będą portfele niewielkich rozmiarów albo portmonetki.
Niewielkie portfele, w zależności od modelu, są zamykane na zatrzask albo suwak, chociaż częściej poleca się suwak ze względu na to, że jest szczelny i blokuje wypadanie drobnych monet. W niektórych egzemplarzach znajdziemy kilka kieszonek na karty płatnicze (w tym dodatkowe z okienkiem, w którym można umieścić zdjęcia bliskich osób) oraz zamykane miejsce na bilon. W innych znajdują się wyłącznie miejsca na monety oddzielone warstwami materiału. W tych drugich również możemy umieścić różne karty o standardowym rozmiarze. Jeśli prowadzimy auto, wybierajmy wysokie portfele z wydzielonym miejscem na dowód rejestracyjny, chyba że chcemy go przechowywać w innym miejscu.
Dodatkową zaletą niektórych portfeli jest zabezpieczenie przed kradzieżą danych ze zbliżeniowych kart płatniczych. Tym zabezpieczeniem jest wszyta cienka wkładka blokująca sygnał, której nie widać i która nie przeszkadza w użytkowaniu przedmiotu. Przyda się każdej osobie, która woli dmuchać na zimne. Producenci nazywają ją często systemem RFID Secure lub ochroną RFID.
Styl i materiał
Jaki materiał sprawdzi się najlepiej? Jeśli zależy nam na wysokiej jakości, warto wybrać model ze skóry naturalnej, która zniesie upływ czasu w niemalże idealnym stanie. Tym bardziej, że skórzane portfele nie wymagają szczególnej pielęgnacji jak np. buty, bo przez większość czasu i tak przeleżą w torebce. Skóra naturalna kosztuje, więc jeśli chcemy wydać mniej, możemy wybrać egzemplarz z materiału, który ją imituje. Trzeba jednak liczyć się z tym, że po pewnym czasie wierzchnia warstwa może się przecierać, pękać i kruszyć.
Warto zwrócić też uwagę na styl portfela. Niektóre egzemplarze zachwycają zdobieniami i wzorami, inne są skromnie i mają jednolity, stonowany kolor. Wybór odpowiedniego modelu to kwestia wyłącznie gustu.