Moje przygotowania do świąt Bożego Narodzenia

Moje przygotowania do świąt Bożego Narodzenia
Źródło zdjęć: © iStock.com | Jelena Danilovic

02.08.2018 10:48, aktual.: 03.08.2018 13:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia spędzają sen z powiek niejednej pani domu. Zakup i wybór prezentów, zaproszenie gości, przygotowanie menu świątecznego, udekorowanie domu i choinki — to najważniejsze zadania, które stoją przed osobami, które organizują święta w swoim domu. Przygotowania do wigilii warto zacząć już kilka miesięcy wcześniej, dzięki temu mamy gwarancję, że nie ogarnie nas gorączka przedświąteczna.

Kiedy zacząć przygotowania do świąt?

Święta Bożego Narodzenia są wyjątkowym czasem, który powinno się spędzać ze swoją najbliższą rodziną. Magię świąt doceniamy, tym bardziej że życie w nieustannym pośpiechu nie sprzyja wolnym chwilom wyłącznie dla bliskich. Z tego powodu, by nie zepsuć sobie i innym cudownych chwil, warto zacząć odpowiednio wcześniej przygotowania do świąt. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zacząć planować święta Bożego Narodzenia już na początku października. Trzy miesiące są odpowiednim czasem do tego, by dopiąć wszystko na ostatni guzik, a w ostatnim, przedświątecznym tygodniu, nie stresować się, że czegoś nie uda nam się jeszcze załatwić. Kluczem do zorganizowania niezapomnianych świąt jest dobra organizacja czasu, w której niezbędnym elementem jest planowanie.

Porządki przedświąteczne

Jedną z najbardziej kłopotliwych i trudnych do ogarnięcia kwestii są porządki przedświąteczne. W wielu domach z powodu złej organizacji bardzo często dochodzi do awantur na tym tle (m.in. o podział obowiązków.) Z całą pewnością nie sprzyja temu stres i niepokój, który związany jest z niepewnością, czy na pewno uda nam się wszystko posprzątać. Jeszcze przed zabraniem się za porządki przedświąteczne warto zrobić listę zadań. W tym punkcie warto również rozdzielić obowiązki na wszystkich członków rodziny. Generalne porządki w domu powinniśmy zacząć od najtrudniejszych i najbardziej czasochłonnych czynności. Mowa tu w szczególności o: myciu okien i drzwi, praniu dywanów, odkurzaniu kwiatów oraz praniu firan i zasłon. Zdecydowanie najbardziej kłopotliwymi pomieszczeniami są: kuchnia i łazienka. Sprzątanie kuchni najlepiej zacząć od rozmnożenia lodówki — jest to higieniczny zabieg, który pozwoli nam pozbyć się wszystkich nagromadzonych zapachów. Natomiast łazienkę należy zostawić na sam koniec porządków przedświątecznych, a jej sprzątanie najlepiej zacząć od czyszczenia fug.

Zakup i wybór prezentów świątecznych

Prezenty świąteczne zazwyczaj są sporym obciążeniem dla budżetu domowego, dlatego też nie zaleca się zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę. Już kilka miesięcy przed świętami warto sporządzić listę osób, którym chcemy wręczyć prezent świąteczny. Należy przy tym mieć na uwadze, że nie musi być to coś bardzo drogiego. W większości przypadków bardziej liczy się gest niż materialna wartość prezentu. Przed udaniem się do galerii handlowej warto zastanowić się, co dana osoba, chciałaby dostać. Dobrym rozwiązaniem jest kupowanie prezentów przez cały rok. W praktyce oznacza to, że warto mieć przez cały czas z tyłu głowy kupowanie prezentów i polować na ciekawe promocje.

*Na WP radarOkazji znajdziesz prezenty dla dziecka i innych członków rodziny za niższą cenę. *

Menu świąteczne

Menu na święta Bożego Narodzenia warto ustalić kilka tygodni przed świętami. Dotyczy to nie tylko wigilijnych dań głównych, ale również ciast i przystawek. Bardzo ważne przy tym jest to, żeby nie brać wszystkiego na siebie i podzielić się obowiązkami z innymi członkami rodziny. Kłopotliwą kwestią związaną z ustalaniem menu świątecznego są również zakupy, których nie należy zostawiać na ostatnią chwilę. W przeciwnym razie musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli spędzić nawet kilkadziesiąt minut w kolejkach.