Kiedy zacząć przygotowania do świąt?

Kilka dni przed świętami w sklepach panuje istne szaleństwo zakupów — brak towarów, długie kolejki, sfrustrowani klienci to symbole przedświątecznej gorączki. Chociaż wydaje się to niemożliwe, można tego w łatwy sposób uniknąć, dzięki dobrej organizacji i rozłożeniu wszystkich przygotowań świątecznych w czasie. Przygotowania do świąt warto rozpocząć już kilka miesięcy wcześniej, co znacznie ułatwiają sklepy — już po święcie zmarłych półki uginają się od artykułów bożonarodzeniowych.

Kiedy zacząć przygotowania do świąt?
Źródło zdjęć: © iStock.com

01.08.2018 | aktual.: 03.08.2018 13:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przygotowania do świąt — jak zacząć?

Przygotowania do świąt bywają bardzo absorbujące, angażujące i stresujące. Najlepiej zacząć je kilka miesięcy przed świętami z kartką i długopisem w ręku. Przydatnym gadżetem może okazać się niezbędnik świąteczny, ale równie dobrze sprawdzi się zwykły zeszyt. Na samym początku warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jednym z nich jest miejsce, w którym zamierzamy spędzić święta — jeśli wiąże się to z koniecznością wyjazdu i kilkugodzinnej podróży pociągiem, to warto kupić bilet już kilka miesięcy przed planowaną podróżą. Natomiast, jeśli zamierzamy zorganizować wigilię u siebie, to warto policzyć ile osób, będziemy gościć i czy starczy dla wszystkich miejsca. Są to najbardziej podstawowe kwestie od, których warto zacząć przygotowania do świąt Bożego Narodzenia.

Prezenty świąteczne

Zakup prezentów świątecznych jest jednym z najbardziej kłopotliwych punktów na liście przygotowań do świąt. Mimo że większość z nas lubi obdarowywać swoich bliskich, to jednak kwestia wyboru odpowiedniego prezentu jest problematyczna. Dodatkowo dochodzi kwestia budżetu, który w okresie świątecznym jest nadwyrężony nie tylko przez prezenty. Z tego powodu kilka miesięcy przed świętami warto sporządzić listę osób, którym chcemy coś podarować. Można również stworzyć listę zakupów i polować na promocje. Dzięki temu zaoszczędzimy trochę pieniędzy, a także zminimalizujemy ryzyko stresu, związanego z zakupem prezentu na ostatnią chwilę.

Zakup dekoracji świątecznych

Przygotowania do świąt obejmują również zakup dekoracji świątecznych. Jednakże, zanim w ferworze udamy się do galerii handlowej z myślą o zakupie najmodniejszych w tym sezonie dekoracji, warto przejrzeć to, co nam zostało z zeszłego roku. Być może nie warto wydawać pieniędzy na coś, co już mamy. Jeśli mimo to chcemy dokupić kilka zestawów baniek, to najlepiej zaplanować zakupy kilka miesięcy przed świętami. W przeciwnym razie możemy spędzić nawet kilkadziesiąt minut w samych kolejkach.

Szeroki wybór dekoracji świątecznych, świeczników czy prezentów na Święta znajdziesz na WP radarOkazji.

Przygotowanie kolacji wigilijnej

Najbardziej żmudnym i czasochłonnym elementem przygotowań do świąt jest kolacja wigilijna. Jej przyrządzenie składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich są zakupy. Tej kwestii, przynajmniej częściowo, już nie możemy załatwić kilka miesięcy przed świętami. To, co możemy, powinniśmy kupić wcześniej. Najbardziej kłopotliwa jest ryba — nie zbyt dobrym pomysłem jest odkładanie zakupu karpia na ostatnią chwilę, ponieważ może się zdarzyć tak, że na samą wigilię zostaniemy bez ryby lub z rybą bardzo słabej jakości.

Optymalnym rozwiązaniem jest zaplanowanie kilku dni urlopu w okresie przedświątecznym. Jednakże nie zawsze jest to możliwe. Co w takim wypadku robić? Najlepiej podzielić obowiązki na całą rodzinę. Jest to dobre i powszechnie praktykowane rozwiązanie.

Świąteczne porządki

Należy liczyć się z tym, że świąteczne porządki mogą nam zająć sporo czasu, zwłaszcza jeśli mamy zaległości w generalnym sprzątaniu swojego domu. Najlepiej odpowiednio wcześniej przygotować harmonogram porządków. Powinien on obejmować kolejno: mycie drzwi, mycie okien, pozbywanie się kurzu, mycie łazienki i mycie kuchni. Co istotne, dopiero po posprzątaniu całego domu, możemy się zabrać za ubieranie choinki i dekorowanie poszczególnych pomieszczeń.

Komentarze (1)