Monstera nie ma dziur? Popełniasz błąd przy pielęgnacji

Monstera nie ma dziur? Popełniasz błąd przy pielęgnacji

Dlaczego liście monstery nie mają dziur?
Dlaczego liście monstery nie mają dziur?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Olga Yastremska, New Africa, Africa Studio
06.10.2023 10:23

Monstera to popularna roślina doniczkowa, która często pojawia się w naszych mieszkaniach. Jej charakterystyczne, duże liście zyskały rzeszę fanów. Dlaczego zdarza się, że nie pojawiają się w nich charakterystyczne dziury?

Monstera to gatunek rośliny, który naturalnie występuje w klimacie tropikalnym. Na szczęście da się ją uprawiać także w warunkach domowych. Wystarczy zapewnić jej odpowiednie warunki wzrostu, żeby po kilku latach cieszyć się okazałą rośliną o dużych i dziurawych liściach. Jeśli uprawiasz monsterę, a żaden z jej liści nie wyrósł dziurawy, najprawdopodobniej popełniłaś błąd przy pielęgnacji.

Monstera monsterze nierówna

Mówiąc o monsterze, większość z nas ma przed oczami dużą, zieloną roślinę o długich pnączach i ogromnych, dziurawych liściach. To Monstera Deliciosa. To właśnie ona wyróżnia się charakterystycznymi, dużymi i dziurawymi liśćmi w kształcie serca.

Prawda jest jednak taka, że na świecie występuje aż 50 odmian tej rośliny, a każda z nich różni się od siebie kształtem i wielkością. Niektóre z nich, jak np. monstera Adansona czy Monkey, są znacznie mniejsze i delikatniejsze, a niektóre, tak jak Deliciosa, pną się w górę i posiadają duże, mięsiste liście.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Liście monstery nie mają dziur? Jak najszybciej ją przestaw

Twoja monstera nie wypuszcza dziurawych liści? Najczęstszym powodem takiego stanu rzeczy jest nieodpowiednio dobrane stanowisko. To roślina, która potrzebuje dużo światła. Nie może można jednak stawiać jej na mocno oświetlonym parapecie, bowiem, zamiast się rozwijać, stanie się żółta, a jej liście obumrą. Najlepsze stanowisko dla monstery to takie, które jest jasne, jednak nie naraża jej na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi.

Drugim, najczęściej popełnianym błędem jest niezmienianie podłoża. Doświadczeni hodowcy monstery przesadzają ją przynajmniej raz w roku. Odpowiednia ziemia jest kluczowa dla prawidłowego wzrostu i wyglądu rośliny. Najlepsza będzie ziemia do roślin zielonych, bowiem jest ona bogata we wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Jeśli chodzi zaś o podlewanie, wystarczy robić to raz na tydzień. Nie powinno używać się do tego dużej ilości wody, bowiem monstery złe znoszą przelania. Docenią jednak… wilgotne powietrze. W końcu to roślina, która naturalnie występuje w lasach tropikalnych. Dlatego też należy zapewnić jej odpowiednią wilgotność, stosując nawilżacz powietrza. Warto postawić go jak najbliżej rośliny.

Kolejnym ważnym aspektem pielęgnacji monstery jest jej nawożenie. Jaki preparat wybrać? Taki, który obfituje w fosfor, azot i potas. Zdaniem wielu hodowców, najlepszy gotowy nawóz to biohumus do roślin zielonych. Wystarczy użyć go raz w miesiącu, żeby składniki odżywcze pobudziły monsterę do wzrostu. Trzymając się tych zasad, sprawisz, że kolejne liście będą okazałe i dziurawe.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta