Mówisz do psa jak do dziecka? Tak odczytuje to jego mózg
Badania pokazują, że psy szczególnie uwielbiają kobiecy głos, reagując najlepiej na dźwięki z charakterystyczną intonacją i akcentami. Okazuje się, że ich mózg funkcjonuje w sposób bardzo zbliżony do mózgu niemowlęcia.
Relacja między ludźmi a psami jest jedną z najdłużej trwających i najbardziej symbiotycznych w historii ewolucji. Już tysiące lat temu zauważono, że psy mogą być doskonałymi towarzyszami w polowaniach, ochronie, a także jako przyjaciele.
Intonacja głosu kluczem do porozumienia
Psy posiadają niesamowitą zdolność rozumienia komunikatów człowieka, mając mózgi dostrojone do kobiecego sposobu mówienia. Zachowują się podobnie jak niemowlęta, które żywo reagują na charakterystyczny, wyższy ton głosu matki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pogryzienia przez psy. Tymi gestami bezwiednie je prowokujesz
Przy komunikacji z małymi istotami, nasza intonacja i akcent ulegają zmianie. Wielokrotne powtarzanie poszczególnych słów oraz wyższy ton głosu wspierają rozwój poznawczy, społeczny oraz kompetencje językowe dzieci. Takie dostrojenie mózgów do specyficznego stylu mówienia występuje również u psów.
Czytaj także: Pies patrzy ci w oczy? Wiadomo, co wtedy "mówi"
Kobiece głosy najbardziej efektywne
W czasopiśmie naukowym "Communications Biology" opublikowano badanie, które wykazało, że psy lepiej reagują na kobiece głosy pełne wysokich tonów i przesadnej prozodii. Wielokrotnie powtarzane akcenty i silniejszy nacisk na intonację powodują silniejszą reakcję mózgu.
Jak to zbadano?
Węgierscy naukowcy z Wydziału Etologii Uniwersytetu im. Loránda Eötvösa, Centrum Badawczego Nauk Przyrodniczych oraz Sieci Badawczej Loránda Eötvösa przeprowadzili badanie funkcjonalnym rezonansem magnetycznym (fMRI), mierząc aktywność mózgów wyszkolonych psów. W badaniu uczestniczyło 12 kobiet i 12 mężczyzn, którzy mówili do psów w trzech różnych stylach: typowym językiem używanym wobec psów, takim, który kieruje się do niemowląt, oraz mową dorosłych.
Badanie pokazało, że regiony odpowiedzialne za słuch w psich mózgach silniej reagowały na mowę skierowaną do psa i niemowlęcia. Co więcej, psy były znacznie bardziej skłonne słuchać i odpowiadać na komendy wydawane przez kobiety.
Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!