Kot gryzie w trakcie głaskania? Chce przekazać ważny komunikat
Gryzienie jest kojarzone z agresywnym zachowaniem. Jednak w przypadku kotów nie zawsze jest to tak oczywiste. Czasami nasi futrzani przyjaciele mogą nas ugryźć z miłości. Wyjaśniamy, jak zinterpretować takie zachowanie u naszych domowych pupili.
31.03.2024 | aktual.: 31.03.2024 17:59
Koty są zwykle biegłe w komunikacji międzygatunkowej. Potrafią dostosować się do swojego człowieka i komunikować się z nim za pomocą języka, który jest dla niego zrozumiały. Niemniej czasami trudno nam zrozumieć ich zachowanie. Przykładem jest zwyczaj podgryzania opiekuna, który może wystąpić nawet w najmniej oczekiwanym momencie, na przykład podczas zabawy. Co oznacza takie gryzienie i czy powinniśmy się tym niepokoić?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kot gryzie podczas głaskania? To sposób, w jaki próbuje ci coś przekazać
Koty są znane jako istoty niezależne, które chodzą własnymi ścieżkami, ale to wcale nie znaczy, że nie potrzebują bliskości i pieszczot. Wręcz przeciwnie, domowe koty same domagają się głaskania, po czym nagle i niespodziewanie atakują rękę człowieka. Dlaczego tak się dzieje? Czasami gryzienie oznacza po prostu, że kot ma już dość miziania i chce wrócić do swoich własnych spraw.
Niektóre koty wykazują niską tolerancję na pieszczoty i szybko czują się przebodźcowane. Może też nie podobać im się intensywność pieszczot, bo wolą np. delikatne głaskanie od gwałtownego czochrania. Łatwo to poznać po dodatkowych oznakach: napięciu mięśni, rozszerzonych źrenicach, a także gwałtownie machającym ogonie. Jeśli zignorujemy te sygnały ostrzegawcze, kot postanowi jaśniej dać nam do zrozumienia, że nadszedł koniec głaskania - w ruch pójdą zęby i pazury.
Gryzienie to oznaka miłości. Tak koty wyrażają przywiązanie
Delikatne podgryzanie opiekuna stanowi wyraz kociej miłości i przywiązania. Koty właśnie w ten sposób wyrażają uczucia w stadzie – wzajemnie się liżą i lekko skubią zębami. Kocia matka tak traktuje maluchy i tak samo one bawią się później między sobą. Gryzienie oznacza więc, że traktują nas jak członka najbliższej rodziny, czują się przy nas szczęśliwe i bezpieczne. Takiemu "miłosnemu" gryzieniu towarzyszy mruczenie, a sam kot jest spokojny i zrelaksowany. Nie zachowuje się agresywnie, a zęby zaciska na skórze bardzo delikatnie, mrużąc przy tym oczy.
Kiedy gryzienie to sygnał ostrzegawczy?
Gryzienie czasem jest również sygnałem ostrzegawczym. Kot może tak reagować na ból. Może się zdarzyć, że kot zaatakuje nas nawet podczas bardzo delikatnego głaskania. Trzeba wtedy zwrócić uwagę, czy w ogóle nie ma ochoty na pieszczoty, czy reaguje atakiem tylko wtedy, gdy np. dotykamy konkretnego miejsca na jego ciele. Być może odczuwa ból spowodowany doznanym urazem lub stanem zapalnym.
Takiego symptomu nie należy ignorować, tylko uważnie obserwować pupila, a najlepiej od razu skonsultować się z weterynarzem. Koty mają zwyczaj ukrywania słabości czy choroby, więc jeśli przegapimy odpowiedni moment na reakcję, może być już za późno.
Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl