Nadszedł sezon grypowy. Jak wybrać odpowiedni termometr?
Wraz z nadejściem jesiennych chłodów obserwujemy wzrost zachorowań na grypę i przeziębienia. Jest to związane z gwałtownymi zmianami temperatur otoczenia lub ubiorem nieodpowiednim do warunków panujących na zewnątrz, a te potrafią być zdradliwe. Jednym z najpoważniejszych objawów choroby jest oczywiście podwyższona temperatura, więc warto monitorować ją przy użyciu dobrego termometra.
Choć termometry bezdotykowe nie są niczym nowym, to zyskały popularność podczas pandemii koronawirusa, kiedy staraliśmy się ograniczyć do minimum kontakt fizyczny z innymi osobami i przedmiotami, których dotykały. Termometr bezdotykowy nie ustępuje, a nawet przewyższa precyzją klasyczne termometry umieszczane pod pachą. Może też służyć do innych zastosowań. Na przykład mistrzowie kuchni używają takich urządzeń podczas gotowania.
Jak wybrać termometr bezdotykowy?
Termometry bezdotykowe dokonują pomiaru temperatury na podstawie promieniowania cieplnego. Pod tym kątem wyróżniamy trzy rodzaje urządzeń. Termometry radiacyjne mierzą temperaturę z wykorzystaniem całkowitego promieniowania. W przypadku barwowych mierzone są tylko fale o określonej długości. Są też termometry pasmowe, które działają w oparciu o odczyt niektórych pasm promieniowania. Co ciekawe, wszystkie mają podobną dokładność. Termometry bezdotykowe można też podzielić ze względu na miejsce pomiaru, który może być dokonywany z czoła lub ucha. Są też urządzenia pozwalające mierzyć temperaturę w obu tych miejscach.
Przy wyborze warto też zwrócić uwagę na szybkość pomiaru, jego dokładność i powtarzalność. Zazwyczaj jest on wykonywany w czasie poniżej 1 sekundy z dokładnością do 0,2 stopnia. Modele niektórych producentów mają też certyfikaty medyczne, co dodatkowo podnosi ich wiarygodność. Do ciekawych funkcji dodatkowych można z pewnością zaliczyć zapamiętywanie kilku ostatnich pomiarów, co pozwoli sprawdzić, czy stan chorego się polepsza, czy pogarsza. Oprócz wspomnianej możliwości pomiaru temperatury jedzenia są termometry, które mogą pokazywać temperaturę ciała zwierząt, a także temperaturę otoczenia, płynów i różnych powierzchni.
Jak używać termometru bezdotykowego?
W przypadku pomiaru temperatury na szyi, czole lub skroni termometr należy zbliżyć do skóry na odległość sugerowaną przez producenta w instrukcji obsługi. Urządzenie musi być trzymane prostopadle do powierzchni, z której dokonywany jest pomiar. Kiedy odczyt może być niewłaściwy? Należy unikać mierzenia temperatury przez włosy lub brwi, a także na spoconej lub wilgotnej skórze i zaraz po wejściu do miejsca, w którym panuje inna temperatura otoczenia. Przed przystąpieniem do pomiaru warto zapoznać się z informacjami zawartymi w instrukcji, dzięki temu unikniecie błędów pomiarowych i nieporozumień.