UrodaNajczęstsze objawy trądziku różowatego. Jak odróżnić go od zwykłego trądziku

Najczęstsze objawy trądziku różowatego. Jak odróżnić go od zwykłego trądziku

Najczęstsze objawy trądziku różowatego. Jak odróżnić go od zwykłego trądziku
Źródło zdjęć: © iStock.com
Michał Leszczyński
29.12.2017 12:40

Trądzik nigdy nie jest przyjemnym doświadczeniem dla skóry. Istnieje jednak jego odmiana szczególnie przewlekła i wpływająca na wygląd twarzy. Czym różni się trądzik różowaty od zwykłego trądziku? I jak możemy mu przeciwdziałać?

Wyjątkowo nieprzyjemne doznanie

Wśród postaci trądziku istnieje taka, która często dotyczy ludzi o wrażliwej cerze i jasnym fototypie skóry. To przypadłość często mylnie rozumiana i niewłaściwie leczona. Trądzik różowaty (rosacea), bo o nim tu mowa, w dawnych czasach, z uwagi na obszar występowania choroby, znany był jako "przekleństwo Celtów". Choroba zwykle dotyka osoby dojrzałe, o jasnej cerze. Ponieważ objawia się zaczerwienieniem twarzy, szczególnie w części centralnej, często jest błędnie wiązana z nadużywaniem alkoholu, tymczasem niewiele ma z tym wspólnego.

Trądzik różowaty różni się od trądziku pospolitego objawami i przebiegiem. Na skórze nie występują typowe dla trądziku "zwykłego" zaskórniki, grudki i krosty zwane pospolicie "pryszczami".

Jak wygląda cera dotknięta trądzikiem różowatym? Początkowo zaczerwienienia pojawiają się na nosie, policzkach, czole, a nawet na powierzchni uszu. W bardziej zaawansowanym stadium pojawiają się także "pajączki", krosty, grudki i bolesne podrażnienia. Następnie dochodzi do powstawania nacieków zapalnych, przerostu gruczołów łojowych i bliznowacenia. W skrajnych przypadkach u osoby z trądzikiem różowatym może dojść do rozwoju przyrosłych zmian zlokalizowanych w okolicy nosa, tzw. rinophyma. Jest to ciężka postać choroby i zwykle dotyczy mężczyzn.

Obraz
© WP.PL

Przyczyny zaczerwienienia

Skąd bierze się trądzik różowaty? Jego przyczyny są bardziej złożone, niż w przypadku "klasycznego" trądziku. Zmiany skórne w przebiegu trądziku pospolitego powstają w wyniku gromadzenia się nadmiaru łoju w porach skóry. Dochodzi do miejscowego namnażania bakterii, które wywołują stan zapalny. Tak właśnie na powierzchni skóry powstają "pryszcze".

Trądzik różowaty ma podłoże bardziej złożone. Dokładne przyczyny powstawania choroby nie są do końca wyjaśnione. Wiadomo, że udział w patogenezie mają czynniki genetyczne i środowiskowe. Rozwój zmian zależy od osobniczej skłonności do kruchości ściany naczyń krwionośnych, jak również od czynników takich jak wcześniej występujący trądzik pospolity, łojotok, wpływ czynników hormonalnych oraz rozszerzających naczynia (gwałtowne zmiany temperatury, niektóre leki).

Zmiany w trądziku różowatym nasilają się w wyniku zaburzeń endokrynologicznych, nadciśnienia tętniczego, stresu i zdenerwowania.
Histamina także ma wpływ na naczynia krwionośne i nasila zmiany skórne w tym przypadku. Czerwone wino, sery, jogurt, piwo, wieprzowina – to źródła histaminy, których powinniśmy się wystrzegać w razie wystąpienia opisywanej odmiany trądziku. Niewskazane jest również spożywanie napojów alkoholowych, kofeinowych, a także potraw szczególnie pikantnych i zawierających dużo cukrów.

Sposoby na natręta

Niezbędna jest właściwa pielęgnacja skóry kremami przeznaczonymi do cery wrażliwej i naczynkowej. Kremy takie nawilżają skórę, a także wzmacniają barierę naskórkową. Dzięki swojemu składowi wpływają również na uszczelnienie naczyń krwionośnych. Ponadto należy dostosować kosmetyki do właściwych warunków atmosferycznych. Nie należy eksponować skóry na wiatr i mróz bez posmarowania kremem ochronnym. Powinno się stosować kremy z filtrem UV , ponieważ również promieniowanie słoneczne ma szkodliwy wpływ na skórę osób z trądzikiem różowatym.

Kolejnym ważnym krokiem dla osób dotkniętych trądzikiem różowatym jest zmiana diety. Zamiast wspomnianych wyżej pokarmów i napojów na stole powinno gościć dużo produktów:
• pełnoziarnistych, np. chleb razowy oraz ciemny makaron,
• bogatych w witaminę B, np. mleko, jajka oraz orzechy,
• bogatych w kwasy omega-3, np. ryby oraz olej rzepakowy,
• zawierających przeciwutleniacze, np. jabłka, wiśnie oraz śliwki.

Jeśli ograniczymy wpływ czynników zaostrzających chorobę, zastosujemy właściwą pielęgnację i leczenie, będziemy w stanie cieszyć się zdrową i piękną cerą. Pamiętajmy jednak, by nie oczekiwać efektów terapii "od zaraz". Trądzik różowaty jest przewlekłą chorobą skóry i pozbycie się go wymaga częstokroć długotrwałej, trwającej kilka miesięcy kuracji.

Weryfikacja merytoryczna: lek. Joanna Sieniawska

_Partnerem artykułu jest Ziaja _

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (15)
Zobacz także