"Najgorsza" grupa krwi. Nie odgonisz się od kleszczy
Kleszcze mają swoje preferencje. Badania czeskich naukowców wykazały, że istnieje grupa krwi, do której lgną dużo częściej niż do innych - to grupa A. Z kolei tylko nieliczne kleszcze wybierają na swoje ofiary osoby z grupą krwi B. Jest jednak pewien haczyk.
Czeska grupa naukowców kilka lat temu dokonała interesującego odkrycia. Badania opublikowane w 2018 roku wykazały, że te kleszcze mają swoje upodobania, jeśli chodzi o wybór swojej ofiary. Okazuje się, że nie wszystkie grupy krwi są dla nich równie atrakcyjne.
Kleszcze i ich ofiary
Jak wynik z publikacji, która tam znajdziemy na stronie rocznika Medycyny Rolniczej i Środowiskowej (AAEM), Czesi przeprowadzili badania na kleszczach pospolitych (Ixodes ricinus).
Badaniu poddano grupę 100 pajęczaków zebranych z podmiejskich obszarów niedaleko Brna. Wszystkie kleszcze zaproszono na "kolację" w postaci świeżej krwi czterech różnych grup, umieszczonej na szlakach Petriego. Mogły one bez ograniczeń zajadać się tym "przysmakiem".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Sprawdzam" - Huawei Watch 5
Jaką grupę krwi lubią kleszcze?
Podczas badania okazało się, że "dania" z jednego "talerza" znikały szybciej niż inne. Aż 36 procent kleszczy niemal natychmiast wybrało grupę A. Nieco mniejsza, ale też liczna grupa pajęczaków sięgnęła po krew z grupy 0 (32 procent).
Najmniejszą popularnością cieszyła się krew z gruby AB i B. Wybrało ją kolejno: 17 i 15 proc. kleszczy.
Badanie powtórzono kilkukrotnie i choć proporcje się zmieniały, najczęściej wybieraną była grupa A. Tylko nieliczne kleszcze sięgały po szalkę z grupą B i nigdy nie było to więcej niż 15 proc.
Czy oznacza to, że osoby z grupą krwi B mogą już na zawsze w lesie czuć się bezpiecznie? Niekoniecznie. Pamiętajmy, że jeśli będziemy jedyną potencjalną ofiarą kleszcza, nasza grupa może nie mieć wielkiego znaczenia.
Źródło: Alena Žákovská, Jan Janeček, Helena Nejezchlebová, Hana Lya Kučerová. Pilot study of Ixodes ricinus ticks preferencefor human ABO blood groups using a simplein vitro method. Annals of Agricultural and Environmental Medicine 2018, Vol 25, No 2, 326–328
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!