Najmodniejsze imiona w Warszawie i Krakowie. Jest zmiana na podium

Jakie imiona królują w dużych polskich miastach?
Jakie imiona królują w dużych polskich miastach?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

14.01.2024 10:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jakie imiona dla dzieci były najczęściej nadawane w minionym roku? Rodzice stawiają na klasykę czy wolą oryginalne imiona? Pojawiają się już pierwsze dane z największych miast w Polsce. Można je potraktować jako inspirację.

Mimo że pełne dane nie zostały jeszcze opublikowane na rządowych stronach, pewien pogląd na temat najbardziej popularnych w Polsce imion dla dzieci możemy sobie wyrobić na podstawie danych udostępnionych przez urzędy stanu cywilnego w Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu. Jak wygląda zestawienie najmodniejszych imion 2023 roku? Sprawdźmy, czy młodzi rodzice po raz kolejny nas zaskoczą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Warszawa stawia na klasykę. Piękne imiona na podium

W stolicy w roku 2023 urodziło się aż 29 249 dzieci (14 324 dziewczynek i 14 925 chłopców). Jeżeli chodzi o imiona, warszawscy rodzice postawili na piękną klasykę. Wśród dziewczynek najpopularniejsze było imię Zofia, które nadano aż 509 razy. To piękne imię wywodzi się od greckiego słowa sophia i oznacza mądrość. Z kolei chłopcom najchętniej nadawano szlachetnie imię Jan, które oznacza człowieka cieszącego się łaską.

Również pośród najrzadziej nadawanych imion pojawiły się bardzo ciekawe, mniej lub bardziej ekscentryczne przykłady: Tolisław, Gościmir, Marcjanna i Lucylla.

Kraków nie ustępuje stolicy. Jan ponownie na podium

Kraków kończy rok z dobrym wynikiem ponad ponad 19 tysięcy urodzonych dzieci. Najpopularniejszym imieniem nadawanym chłopcom w tym mieście również okazał się Jan, jednak wśród dziewczynek na pierwszą pozycję wybiła się Hanna, które oznacza osobę pełną łaski i wdzięku. Dużym wzięciem cieszyły się przede wszystkim imiona klasyczne, dlatego na kolejnych pozycjach pojawiły się np. imiona Jakub, Julia, Aleksander i Zuzanna.

Wśród najrzadziej nadawanych imion pojawiły się ciekawe pomysły, takie jak Rachela, Berenika, Inka i Stella. W gronie chłopców znaleźli się Noe, Romeo i Aureliusz.

Wrocław musi nadrobić straty. Rodzi się coraz mniej dzieci

W 2023 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego we Wrocławiu zarejestrowano tylko 7 602 urodzenia (3 899 dziewczynek i 3703 chłopców). Jeżeli chodzi o nadawane imiona, nie będzie zaskoczenia, ponownie najpopularniejszym wyborem była Hanna dla dziewczynek i Jan dla chłopców. W trójce najchętniej nadawanych imion pojawił się za to Leon, imię przez długi czas zapomniane i nie cieszące się dobrą opinią.

Tymczasem Leon wywodzi się od greckiego słowa "lew" i w zamyśleniu ma zapewniać siłę i charyzmę tego wielkiego kota. Wśród rzadko nadawanych imion pojawiła się Kira, Bogna i Mirosława.

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także