FitnessNapar z pokrzywy a zdrowie

Napar z pokrzywy a zdrowie

Pokrzywa w medycynie wykorzystywana jest od stuleci ze względu na właściwości oczyszczające. Dodatkowo wpływa na przyspieszenie przemiany materii, ułatwia leczenie anemii i łagodzi objawy alergii. To jednak nie wszystko. Poznaj właściwości naparu z pokrzywy oraz sposób jego przygotowania.

Napar z pokrzywy a zdrowie
Źródło zdjęć: © 123RF

16.10.2018 | aktual.: 24.01.2019 20:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Napar z pokrzywy – właściwości

Pomimo że pokrzywa kojarzy nam się głównie z bólem wywołanym poparzeniem, stosowana w formie naparu może mieć pozytywny wpływ na organizm. Roślina zawdzięcza to m.in. zawartości aktywnych składników w formie soli mineralnych, witamin i mikroelementów.

Doskonałym przykładem może być obecność w składzie pokrzywy witamin: A, K, B2 i C oraz minerałów: jodu, potasu, żelaza, fosforu, siarki i sodu, do których dodać trzeba także flawonoidy, karotenoidy, acetylocholinę oraz histaminę.

Oprócz tego jej właściwości oczyszczające sprawiają, że napar z pokrzywy ułatwia pozbycie się z organizmu niekorzystnych tłuszczy i metali ciężkich, a regularne stosowanie obniża poziom cholesterolu. Zaletą pokrzywy jest również fakt, że jest całkowicie naturalna, przez co jest bezpieczna, nie obciąża organizmu. Nie stwierdzono skutków ubocznych stosowania pokrzywy.

Napar z pokrzywy – zastosowanie

Prawidłowo przygotowany napar z pokrzywy posiada cały szereg zastosowań. Możemy wykorzystać go m.in. do wydalenia z organizmu złogów i szkodliwych związków, dzięki właściwościom moczopędnym. Co więcej, pokrzywa znacznie łagodzi zapalne stany dróg moczowych, dlatego napar z pokrzywy polecany jest tym, którzy zmagają się z negatywnymi skutkami dny moczanowej i kamicy nerkowej.

Wracając do właściwości oczyszczających pokrzywy, regularne stosowanie tego zioła ułatwia walkę z chorobami skóry i chorobami reumatycznymi oraz wspomaga przemianę materii, dlatego napar z pokrzywy polecany jest osobom odchudzającym się. Warto mieć również świadomość, że napar z pokrzywy pozytywnie wpływa na poszczególne organy, wzmacniając m.in. trzustkę, żołądek i wątrobę oraz bierze udział w procesach rozbicia złogów żółciowych.

Oprócz tego nie sposób nie wspomnieć o pozytywnym wpływie regularnego stosowania naparu z pokrzyw, który hamuje rozrost komórek nowotworowych oraz wykorzystywany jest do leczenia anemii (wysoka zawartość żelaza) i alergii. Na koniec warto dodać, że stosowanie schłodzonego naparu z pokrzyw zewnętrznie wspomaga walkę z trądzikiem, dodatkowo oczyszczając skórę.

Napar z pokrzywy – przygotowanie

Popularny napar z pokrzywy przygotowuje się, zalewając bardzo gorącą wodą zerwane zioła pokrzywy, aby następnie parzyć je przez kilkanaście minut pod przykryciem. Uzyskany w ten sposób napar powinno się odcedzić i pozostawić do wystygnięcia, aby można go było bezpiecznie zastosować.

Warto także pamiętać, że w zależności od tego, jakich ziół użyjemy, napar z pokrzywy możemy wykorzystać do zastosowania zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Alternatywą jest wykorzystanie dostępnych w aptekach herbatek z pokrzywy, które zaparzone możemy stosować podobnie jak przygotowany własnoręcznie napar.

Komentarze (1)