Nauczanie zdalne i nietypowe zaliczenie przedmiotu. U Przemka Staronia to norma
Maturzyści kończą rok szkolny w bardzo nietypowych okolicznościach. Gdy ich przyszłość jest niepewna, nauczyciele starają się nie dodawać stresów. Taką postawę zaprezentował Przemek Staroń, nauczyciel etyki z Sopotu, który w 2018 roku zdobył tytuł Nauczyciela Roku, a teraz jest nominowany do Global Teacher Prize.
21.04.2020 | aktual.: 22.04.2020 09:44
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Lada moment uczniowie 3-letnich liceów zakończą szkolną edukację. W tym roku wystawianie ocen wygląda jednak zupełnie inaczej, niż zazwyczaj. W ogóle nic w polskiej szkole nie wygląda jak dawniej. Ale część z tych zmian jest na plus.
Przemysław Staroń o uczniach: "potrzebują wyciągnięcia ręki"
Przemek Staroń, nauczyciel etyki i wiedzy o kulturze z II LO im. Bolesława Chrobrego w Sopocie, zdobywca tytułu Nauczyciel Roku z 2018 roku, od dawna wykorzystuje media społecznościowe w edukacji. Teraz są szczególnie przydatne, bo pozwalają utrzymać kontakt z uczniami.
Staroń opublikował na Facebooku rozmowę, jaką przeprowadził z jedną z uczennic. Z kontekstu wynika, że Klaudia, bo tak ma na imię dziewczyna, musi być tegoroczną maturzystką. Staroń zaniepokojony brakiem pracy na zaliczenie odezwał się do uczennicy na Facebooku, aby sprawdzić, dlaczego nie oddała wymaganej pracy. Dziewczyna szybko wytłumaczyła, że nie zrobiła tego, bo nie miała pomysłu. Nauczyciel, zamiast strofować, zachęcił ja do spontanicznej wypowiedzi.
Całość opatrzył komentarzem: "Ach, jak łatwo widzieć w dziecku wredne stworzenie, co nas olewa. Och, a może by zobaczyć w nim istotę, która po prostu potrzebuje wyciągnięcia do niej ręki? Nie o takiej postawie nauczycieli marzyliśmy jako dzieci? Ja wyciągnąłem rękę do uczennicy, której brak odzewu mnie zaniepokoił. Po kwadransie dostałem odpowiedź. I to jest najlepsze podejście do edukacji ever – nie dlatego że jest moje. Jest moje, ponieważ uważam życie za zbyt krótkie na półśrodki i po prostu korzystam z tego, co uznaję za najlepsze". W komentarzach, jak to zwykle u Staronia, mnóstwo pochwał i zachwytów.
Miejmy nadzieję, że gdy sytuacja w polskiej szkole wróci do normy, takie podejście nauczycieli również normą pozostanie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także: SIŁACZKI – program Klaudii Stabach. Sezon 2 odc. 1. Historie inspirujących kobiet