Nauka gospodarowania pieniędzmi

Umiejętność racjonalnego dysponowania pieniędzmi powinno wynosić się z domu rodzinnego. Jednakże nie zawsze tak się dzieje — szczególny niepokój powinna budzić sytuacja, w której nasze wydatki są wyższe niż wpływy. W takim przypadku konieczna jest nauka zarządzania swoim budżetem domowym, co jest zadaniem trudnym i nierzadko wymagającym wielu poświęceń i wyrzeczeń.

Nauka gospodarowania pieniędzmi
Źródło zdjęć: © 123RF

05.06.2018 | aktual.: 21.01.2019 12:22

Najlepsze sposoby na oszczędzanie pieniędzy

Jednym z efektów ubocznych racjonalnego gospodarowania finansami jest oszczędzanie. Mając na uwadze wysokość swojego wynagrodzenia i wysokość wydatków w danym miesiącu, można z góry założyć, jaką kwotę jesteśmy w stanie odłożyć. Wbrew pozorom nie muszą być to bardzo duże pieniądze — warto oszczędzić nawet 50 zł miesięcznie, ponieważ w skali roku pozwala to na zgromadzenie oszczędności w wysokości 600 zł.

Gromadzeniu oszczędności sprzyjają fundusze celowe, czyli, innymi słowy, odkładanie pieniędzy na konkretny cel. Może być nim np. zakup nowego auta czy pojechanie na egzotyczne wakacje z rodziną.

Kolejnym skutecznym sposobem na oszczędzanie jest zmiana swoich przyzwyczajeń. Jest to zdecydowanie najtrudniejszy krok, ponieważ wymaga on także zmiany swojego myślenia i nastawienia do niektórych rzeczy. Przykładowo: zamiast codziennego stołowania się w restauracjach, można samodzielnie przygotowywać posiłki do pracy. Ciekawym pomysłem na oszczędzanie na butach i ubraniach jest kupowanie na sezonowych wyprzedażach np. rzeczy na zimę można kupować w lecie, a rzeczy na lato - w zimie.

Wartym do rozważenia pomysłem na oszczędzanie jest również założenie konta oszczędnościowego, z którego wybranie pieniędzy będzie wiązało się z pewnym wysiłkiem. Najlepiej, jeśli do tego konta nie będzie przypisana karta debetowa, a także nie będzie możliwości dostępu do niego przez internet.

Jak kontrolować swoje wydatki?

Zdecydowanie najtrudniejszym elementem w gospodarowaniu swoimi domowymi finansami jest kontrolowanie swoich wydatków. Bardzo dobrą i zalecaną praktyką jest ustalenie z góry kwoty, którą można przeznaczyć na konkretny cel. Za przykład może posłużyć tu wypad ze znajomymi poza miasto, na który należy zabrać tyle pieniędzy, ile mamy zamiar wydać. Polecanym rozwiązaniem jest zapisywanie wszystkich swoich wydatków na kartce, na komputerze (w arkuszu kalkulacyjnym)
lub w specjalnie przeznaczonej do tego celu aplikacji mobilnej. Dla ułatwienia można porównywać swoje wydatki do wydatków z poprzednich miesięcy. Przy czym warto pamiętać, że niekiedy racjonalne dysponowanie swoimi pieniędzmi wymaga zmiany swoich przyzwyczajeń. Dotyczy to nie tylko jedzenia na mieście, ale również kupowania butów, ubrań i innych akcesoriów, które nie zawsze są nam niezbędne. Przy czym nie należy popadać ze skrajności w skrajność — od czasu do czasu można sprawić sobie przyjemność i kupić sobie coś ładnego, a niekoniecznie niezbędnego do życia.

Komentarze (0)