Naukowcy stanowczo: "Nie można zmuszać kobiet do noszenia szpilek"
- Trzeba zrobić coś więcej, aby zapobiec zmuszaniu kobiet do noszenia szpilek w pracy - stwierdzili naukowcy z Aberdeen, po tym jak w kwietniu angielski rząd odrzucił wezwanie do utworzenia specjalnej ustawy. Miała zabraniać firmom zmuszania pracownic do zakładania wysokich obcasów.
01.08.2017 | aktual.: 01.08.2017 17:21
Kwestia ta została poruszona po tym, jak jedna z pracownic korporacji została wysłana do domu, bo przyszła do pracy w płaskim obuwiu. Kobieta wystosowała wówczas publiczną petycję, która rozpoczęła debatę na temat szkodliwości takiego nakazu.
Badacze Uniwersytetu w Aberdeen postanowili bliżej przyjrzeć się problemowi i przeanalizwać fizyczne uszkodzenia, których doznaje ciało wskutek noszenia obcasów. Naukowcy zwrócili też uwagę na aspekt społeczny i kulturowy. Odkryto, że istnieje związek pomiędzy noszeniem obcasów, a zwiększonym ryzykiem kontuzji, bólu i obrażeń. Jednocześnie brak jest wyraźnych dowodów na związek pomiędzy noszeniem szpilek, a zapaleniem kości i stawów.
Dr Heather Morgan z Uniwersytetu w Aberdeen, powiedziała: "Oczywiście nie staramy się nikomu powiedzieć, że powinien lub nie powinien nosić butów na wysokich obcasach, ale mamy nadzieję, że niniejsze badania będą uświadamiały użytkowniczki oraz ich pracodawców o zagrożeniach, jakie to obuwie niesie dla zdrowia.
Dr Max Barnish, kierujący badaniami, dodał: "Z naszego badania wynika wyraźnie, że pomimo wyraźnych dowodów na szkodliwość obcasów dla kobiecego zdrowia, istnieją złożone aspekty społeczne i kulturowe, które sprawiają, że uważa się je za atrakcyjne".
Naukowcy mają też nadzieję, że badania "wywrą nacisk na decydentów, by wzmocnić ustawodawstwo" oraz by nikt nie zmuszał do noszenia szpilek w miejscu pracy, a jedynie pozostawiał wolny wybór w tej kwestii.