Nawet 5000 zł kary. Wielu właścicieli psów zapomina

Nawet 5000 zł kary. Wielu właścicieli psów zapomina

W lesie lepiej trzymać psa na smyczy
W lesie lepiej trzymać psa na smyczy
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Photo by Larisa Chirikova
22.08.2023 20:20, aktualizacja: 23.08.2023 07:48

Wielu właścicieli psów chętnie zabiera swoich pupili na dłuższe spacery i wycieczki, m.in. do lasu. Warto wtedy jednak pamiętać o pewnych zasadach, aby uniknąć nieprzyjemnych, a przede wszystkim niebezpiecznych sytuacji.

Każdy właściciel psa zdaje sobie sprawę z konieczności zapewnienia swojemu czworonożnemu przyjacielowi odpowiedniej dawki ruchu, dlatego codzienne spacery są oczywistym punktem dnia. Od czasu do czasu warto wybrać się na nieco dłuższą przechadzkę, a najlepiej w jakieś nieznane psu miejsce, aby mógł spokojnie odkrywać nowe zapachy.

Świetnym pomysłem jest wspólny spacer po lesie. Warto jednak przestrzegać wtedy pewnych zasad, które nie tylko zapewnią bezpieczeństwo, ale uchronią przed ewentualnym mandatem.

Pies w lesie. O tym warto pamiętać

Ogólnie, przepisy nie zabraniają wprowadzania psów do lasu, jednak nie wszędzie ich wejście będzie możliwe. Zgodnie z art. 15 Ustawy o ochronie przyrody w parkach narodowych oraz w rezerwatach zabrania się wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną. Wyjątkiem są psy pasterskie i asystujące.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niektóre parki i rezerwaty pozwalają jednak na wejście z pupilem i spacer na określonych ścieżkach. Dlatego zanim zdecydujemy się na wycieczkę w takie miejsce, warto zapoznać się z jego regulaminem, aby nie było przykrej niespodzianki.

Czy pies musi być na smyczy w lesie?

Podczas spaceru po lesie pies powinien być na smyczy. Puszczony luzem stanowi zagrożenie dla innych spacerowiczów i leśnych zwierząt. To nie jest naturalne środowisko naszego pupila i trzeba mieć świadomość, że nawet najbardziej wyszkolony pies może się spłoszyć lub zacząć gonić dzikie zwierzę i tym samym przestać reagować na nasze wołanie. Sam pies też jest zagrożony atakiem ze strony wilków, niedźwiedzi lub dzików.

Oprócz tego, kwestie leśnych spacerów z psem regulują takie akty prawne, jak Ustawa o ochronie zwierząt, Ustawa o lasach oraz Kodeks wykroczeń. Zgodnie z Art. 166 KW, za puszczanie psa luzem po lesie grozi mandat w wysokości nawet do 5 tys. zł.

Znasz kobietę, której działania i zaangażowanie podziwiasz? Koniecznie zgłoś ją w naszym plebiscycie #Wszechmocne

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta